Naczelna Rada Lekarska zaskarży pakiet onkologiczny do TK

Udostępnij:
Naczelna Rada Lekarska jednogłośnie zdecydowała o zaskarżeniu pakietu onkologicznego do Trybunału Konstytucyjnego. Rada uważa, że pakiet nie jest zgodny z Konstytucją po wstępnej analizie jego zgodności przygotowaną przez jedną z kancelarii prawnych. Wniosek to TK ma zostać złożony w kwietniu. Rada podnosi, że pakiet wprowadził chaos, ograniczenia finansowe i naciski administracyjne a pogorszył sytuację pacjentów także onkologicznych.
-Szczególne trudności w leczeniu chorych dostrzegamy w przypadku schorzeń nowotworowych, z których wiele - jak się okazuje - z różnych powodów nie kwalifikuje niektórych pacjentów do objęcia ich szybką ścieżką diagnostyczną w ramach pakietu. Narastają także problemy w leczeniu pacjentów nieonkologicznych. Leczenie i opieka nad chorymi zostały w wielu aspektach utrudnione, a zamiast skrócenia kolejek, w wielu placówkach kolejki wydłużyły się. Życie i zdrowie pacjentów nie może być przedmiotem eksperymentów politycznych, a lekarze nie mogą tracić zaufania chorych przez chaos spowodowany niedopracowaną rewolucją systemową” – podkreśla prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Maciej Hamankiewicz.

Wstępna analiza zgodności przepisów pakietu onkologicznego z Konstytucją RP autorstwa Kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka potwierdza, że wiele zapisów pakietu może naruszać Ustawę Zasadniczą. Wśród rozwiązań prawnych, które budzą poważne wątpliwości konstytucyjne są między innymi:
- pogorszenie sytuacji pacjentów nieonkologicznych, szczególnie tych, którzy cierpią na równie poważne choroby wymagające równie niezwłocznej pomocy diagnostyczno – leczniczej
- pogorszenie sytuacji pacjentów onkologicznych nieobjętych pakietem onkologicznym
- zróżnicowanie sytuacji pacjentów korzystających z opieki lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i lekarza ambulatoryjnej opieki specjalistycznej .
- wprowadzenie indywidulanego wskaźnika rozpoznawania nowotworów poprzez zbyt daleko idące konsekwencje dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w razie nieosiągnięcia tego współczynnika
- bezzasadne różnicowanie lekarzy podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej w zakresie uprawnienia do wystawiania kart diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Naczelna Rada Lekarska ponownie wyraziła dziś także sprzeciw wobec sposobu uchwalenia przepisów wchodzących w skład tzw. pakietu onkologicznego, które wprowadzono bez uwzględnienia opinii samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów, organizacji pacjentów, innych organizacji uczestniczących w systemie ochrony zdrowia oraz wielu ekspertów.

- Wdrażanie pakietu onkologicznego odbywa się pospiesznie i chaotycznie. Samorząd lekarski, choć popierający główne założenia pakietu, od początku krytykował niektóre przewidziane w nim rozwiązania, a żadna z merytorycznych uwag zgłoszonych przez Naczelną Radę Lekarską w ramach konsultacji społecznych oraz prac parlamentarnych nie została przyjęta - pisze NRL w komunikacie.

Naczelna Rada Lekarska podkreśliła w treści apelu, że zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej a w obliczu chaosu, ograniczeń finansowych i nacisków administracyjnych powstałych w związku z wdrażaniem tzw. pakietu onkologicznego. w wyborze diagnostyki i sposobu leczenia chorych priorytetem zawsze musi być dobro pacjenta.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.