Najnowsze doniesienia pulmonologii na Top Medical Trends

Udostępnij:
O przełomowych terapiach raka płuca, najnowszych doniesieniach zmieniających podejście kliniczne do leczenia astmy oraz nowych wytycznych dotyczących POCHP opowie podczas wykładu „Co nowego w pulmonologii” na Kongresie Top Medical Trends prof. Halina Batura-Gabryel, krajowa konsultant w dziedzinie chorób płuc.
Co uznałaby pani za nowości w diagnostyce i praktyce klinicznej pulmonologii?
Nowości dotyczą zarówno POCHP, jak i astmy oraz leczenia raka płuca. Podczas wykładu poruszę zmiany dotyczące tych trzech chorób.

Co zmieniło się w podejściu do POCHP?
Na miejscu pierwszym wymieniłabym rzeczywiście nowy standard dotyczący ponad 2 mln chorych na POCHP. Tutaj dokonano oceny poprzedniej edycji standardu GOLD mówiącego o diagnostyce i leczeniu POCHP. Jeśli chodzi o leczenie POChP, dołączono nowe leki szczególnie skojarzone, i nieznacznie zmieniono definicję choroby Pojawił się nowy rozdział dotyczący AKOS, czyli zespołu nakładania astmy i POCHP zawiera propozycje sposobu postępowania diagnostyczno-terapeutycznego . W nowym standardzie GOLD został także rozbudowany rozdział o chorobach współistniejących, o sposobie ich leczenia. Te wiadomości na pewno będą pomocne w praktyce klinicznej przy planowaniu leczenia POCHP i innych chorób współistniejących na przykład schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

Jakich nowych informacji można spodziewać się w diagnostyce i leczeniu astmy?
Drugim elementem wykładu będzie kolejna aktualizacja światowego standardu GINA. Tutaj widać znaczącą różnicę jeśli chodzi o podejście do astmy i jej leczenia, a także oceny wyników leczenia. Myślę, że zmiana standardu idzie w dobrym kierunku i może przyczynić się do poprawy rezultatów leczenia astmy w sensie uzyskania i utrzymania kontroli tej choroby. Ten standard będzie także łatwiejszy do wdrożenia do praktyki lekarskiej w porównaniu do wersji poprzedniej. W standardzie zmienił się sposób oceny wyników leczenia astmy i aktualnej kontrolo tej choroby.

Wspomniała pani także o raku płuca, trudnym do wykrycia i leczenia nowotworze.
Tak. Kolejnym zagadnieniem, które zasygnalizuję podczas wykładu będzie dalszy rozwój leczenia ukierunkowanego molekularnie z nowymi lekami, które w istotny sposób istotnie poprawiają prognozę u części chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca. Wspomnę też o dostępnych obecnie programach lekowych i tych lekach, które w Polsce nie są dostępne. Nie sposób nie wspomnieć o prężnie rozwijającej się immunoterapii. Wyniki badań klinicznych pokazują skuteczność nowych leków w immunoterapii, które przynoszą znacznie lepsze rezultaty leczenia w postaci przedłużenia życia chorych w porównaniu z klasyczną chemioterapią.

Co stanowić ma główne przesłanie wykładu?
Udowodnienie, że pojawiło się sporo nowości w prężnie rozwijającej się dziedzinie, jaką jest pulmonologia i że ciągle mamy szanse na lepsze diagnozowanie i leczenie w wielu chorobach układu oddechowego. Wiąże się to z permanentną potrzebą zapoznawania się z nowościami i stosowania ich w praktyce lekarzy rodzinnych.
Rozmawiała Marta Koblańska

Kongres Top Medical Trends odbędzie się 11-13 marca w Poznaniu. Więcej informacji na: www.topmedicaltrends.pl
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.