Fot: arch.policja.pl

Narada ministra spraw wewnętrznych w sprawie walki z dopalaczami

Udostępnij:
W Komendzie Głównej Policji odbyła się dziś (13 lipca) narada, na której podsumowane zostały dotychczasowe działania policji podjęte po otrzymaniu informacji o pierwszych osobach zatrutych dopalaczami. Zapowiedziano dalsze działania wymierzone w handel dopalaczami. Opracowane zostaną także nowe programy profilaktyczne skierowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży.
Minister Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrowska podczas konferencji po spotkaniu poinformowała, że już wkrótce zostaną opracowane kolejne programy profilaktyczne dotyczące niebezpieczeństw związanych z zażywaniem dopalaczy.

– W środę zorganizuję w tej sprawie spotkanie. Akcja profilaktyczna, którą zorganizujemy wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej, ruszy już na początku września. Poleciłam także rozszerzyć akcje profilaktyczne prowadzone przez policję – powiedziała szefowa MSW.

Minister Teresa Piotrowska przypomniała także o realizowanej od wielu lat akcji profilaktycznej „Profilaktyka, a Ty”. Program ten będzie sukcesywnie poszerzany, tak, aby dotarł do jak największej liczby szkół w Polsce. Podkreśliła, że w przyszłorocznym budżecie na ten cel zarezerwowane zostaną dodatkowe pieniądze.

Wiceminister zdrowia, Igor Radziewicz-Winnicki przypomniał, że od 1 lipca obowiązuje znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. Oznacza to, że wszystkie znane dopalacze stały się narkotykami i ich wprowadzanie do obrotu jest nielegalne.

Pełniący obowiązki Głównego Inspektora Sanitarnego Marek Posobkiewicz podkreślił, że dopalacze często są znacznie bardziej toksyczne od zwykłych narkotyków. Często nie ma na nie antidotum – pacjent, który trafi do szpitala poddawany jest leczeniu objawowemu, nie ma substancji, która natychmiast poprawi jego stan zdrowia.

Jak poinformował nadinsp. Krzysztof Gajewski, Komendant Główny Policji tylko w tym roku zabezpieczono ponad 80 tys. porcji dopalaczy. Komendant przypomniał również, że w policji funkcjonują komórki zajmujące się przestępczością narkotykową – w ich skład wchodzi około 1500 funkcjonariuszy. Policja wspólnie z innymi służbami: Inspekcją Sanitarną, Służbą Celną, Strażą Graniczną prowadzi walkę z dopalaczami sprawdzając sklepy, targowiska, salony gier i ogłoszenia internetowe. Tylko w ubiegłym tygodniu na terenie całego kraju w ramach wspólnej akcji funkcjonariusze skontrolowali 89 lokali, w których zabezpieczono 450 opakowań z zawartością nieznanych substancji oraz 410 gramów substancji, które w ogólnym obrocie określane są jako „dopalacze”.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.