Narodowy Instytutu Raka coraz bliżej

Udostępnij:
Minister zdrowia i prezes NFZ poinformowali o planach powołania Narodowego Instytutu Raka. Trwają już starania, są determinacja i zaplecze naukowe - zaznaczali.
Intencją rządu Ewy Kopacz jest, by powstał Narodowy Instytut Raka - mówił minister Marian Zembala, cytowany przez „Gazetę Wyborczą”, zapewniając, że w zespole opracowującym koncepcję powstania instytutu będą pracować autorytety naukowe.

-To pewien kolejny etap, aby z onkologii klinicznej przejść w onkologię prewencyjną, gdzie w oparciu o badania naukowe będziemy potrafili daleko bardziej precyzyjnie niż dziś wskazać obszary, populacje, gdzie są zagrożenia i tę populację dokładniej badać, mając wiedzę z zakresu genetyki, epidemiologii i współpracując z instytutami międzynarodowymi - mówił szef resortu zdrowia.

Rząd premier Kopacz będzie wspierać te działania - zapewnił.

Jak wyjaśniał dziennikarzom prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk, brakuje instytucji, która zajmowałaby się profilaktyką raka. Podkreślał, że szczegóły funkcjonowania instytutu będą opracowywane. -Może on funkcjonować np. przy jednym z uniwersytetów medycznych czy przy jednym z centrów onkologii. Celem tej koncepcji, która pojawiła się podczas prac na pakietem onkologicznym jest koordynacja badań na rakiem. Konsultujemy teraz poszczególne założenia, musimy też poczekać na opinie ekspertów - mówił.

Dziennik przypomina: projekt Narodowego Instytutu Raka zgłaszał już w 2013 r. do ministra zdrowia szef warszawskiego Centrum Onkologii prof. Krzysztof Warzocha. Według Warzochy miałby on powstać na bazie Centrum Onkologii w Warszawie wraz z jego oddziałami m.in. w Gliwicach, Krakowie oraz centrum onkologicznego w Bydgoszczy.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.