Nauka: Praca nocą zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi

Udostępnij:
Kobiety, które pracują na nocną zmianę przez dłuższy okres niż 30 lat obarczone są większym ryzykiem zachorowania na raka piersi - twierdzą kanadyjscy naukowcy. Zależność między tą chorobą a wykonywaniem pracy w nocy zauważono najwcześniej u pielęgniarek.
Jak podało pismo "Occupational and Environmental Medicine", zbadano 1134 kobiety chore na raka piersi. Ich relacje na temat przebiegu życia zawodowego porównano ze 1179 przypadkami kontrolnymi zdrowych kobiet w podobnych grupach wiekowych. Badane kobiety, pochodzące z Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej i Kingston w Ontario, opowiadały o swojej dotychczasowej pracy. Wywiady te następnie przeanalizowano, biorąc pod uwagę okresy nocnej pracy w życiu zawodowym, porównano też wycinki z guzów rakowych pod kątem receptorów hormonów. Odkryto, że około jednej trzeciej badanych kobiet w obu grupach pracowało na nocną zmianę.
"Praca przez długi czas na nocną zmianę jest związana ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka piersi. Takie ryzyko występuje nie tylko u pielęgniarek, jak opisywano w większości poprzednich badań" - napisano w artykule.
Eksperci wskazują, że zależność między długotrwałą pracą w nocy a zwiększoną zachorowalnością na tę chorobę może wynikać z wytwarzania przez ludzki organizm melatoniny - hormonu, o którym się sądzi, że chroni przed rakiem; światło blokuje wytwarzanie melatoniny. Współautorka badania, profesor Kristan Aronson z Uniwersytetu Kingston, wspomniała, że uwzględnienie przez pracodawców czynnika ryzyka, jakim jest praca w nocy, powinno pomóc w zmniejszeniu zachorowalności na raka piersi.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.