Naukowcy coraz bliżej szczepionki na malarię

Udostępnij:
Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego są blisko opracowania szczepionki na malarię. Przeprowadzone testy na 121 mężczyznach z Kenii dały obiecujące wyniki. Skuteczność nowej szczepionki wynosi 76 procent.
Poszukiwania metody zabezpieczania się przed chorobą trwają od ponad 20 lat. Na razie nie ma skutecznego preparatu chroniącego przed zachorowaniem, ale szczepionka nawet nie zabezpieczająca w 100 procentach to już ogromny sukces.

jak informuje Rzeczpospolita, specjaliści wykorzystali dwa wirusy, które miały „nauczyć" układ odpornościowy człowieka rozpoznawania pierwotniaków powodujących malarię. Metoda wirusowa okazała się skuteczna — po ośmiu tygodniach od zaszczepienia dwie trzecie osób było zabezpieczonych przed zachorowaniem.

- Taka efektywność w pierwszym teście polowym jest bardzo zachęcająca. Dlatego rozpoczynamy kolejne testy, tym razem z dziećmi, które najbardziej potrzebują podobnej szczepionki — mówi sieci BBC prof. Adrian Hill z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Malarię wywołują pierwotniaki — obecnie przyjmuje się, że jest ich pięć gatunków — zarodźce ruchliwe, pasmowe, sierpowate, owalne i małpie. Najgroźniejsza jest postać malarii wywoływana rzez zarodżca sierpowatego — Plasmodium falciparum — najczęściej prowadzi do śmierci.

Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2013 roku na malarię zapadło 200 mln osób. Z jej powodu zmarło blisko 600 tys. ludzi. Malaria jest najpowszechniejszą chorobą zakaźną na świecie. Przenoszą ją komary.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.