Nie dla endoprotez w szpitalach powiatowych

Udostępnij:
Ministerstwo Zdrowia wydłuży kolejki do zabiegów wszczepiania endoprotez. Resort chce, aby od 2016 roku nie mogły ich wykonywać szpitale, w których przeprowadza się mniej niż 75 takich operacji rocznie. To praktycznie wyeliminuje placówki powiatowe.
Takie zmiany maja obowiązywać od 2016 roku i są efektem jednego z rozporządzeń koszykowych, podaje Dziennik Gazeta Prawna. Placówki powiatowe maja małe kontrakty na wszczepianie endoprotez, a resort grozi utrata kontraktu NFZ na te świadczenia jeśli szpitale nie zmieszczą się w limicie.

Przed konsekwencjami takiego posunięcia ostrzega Marek Wójcik, ekspert Związku Powiatów Polskich. Jego zdaniem wydłuży to znacznie kolejki a pieniędzy w systemie od tego rozwiązania nie przybędzie.
Na poprawę jakości świadczeń ma nadzieje Jerzy Gryglewicz, ekspert Uczelni Łazarskiego, ale i on przestrzega przed pogorszeniem dostępności do zabiegów, ponieważ odległość do placówki wojewódzkiej może być znaczna.

Szpitale powiatowe już martwią się o kontrakty, tym bardziej, że te obecne są małe i wystarczają na przeprowadzenie zaledwie kilku zabiegów w ciągu roku.

O problemie endoprotez Termedia pisała w połowie maja. Już wtedy lekarze alarmowali, że na wszczepienie endoprotezy w niektórych regionach Polski trzeba czekać nawet 10 lat i kolejki się wydłużają zamiast maleć. Dziennik Gazeta Prawna podaje, że w lubuskiem ten czas oczekiwania wynosi 1278 dni. W maju NFZ podawał, że średni czas oczekiwania to 481 dni dla przypadku stabilnego i 258 dni dla przypadku pilnego.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.