Niemcy zaostrzą kryteria przyjmowania do pracy zagranicznych lekarzy

Udostępnij:
Kraje związkowe RFN chcą ujednolicić standardy dla zagranicznych lekarzy, podejmujących pracę w Niemczech. Największym problemem jest język.
-Powszechnie wiadomo, że w Niemczech brakuje lekarzy. W szpitalach jest coraz więcej nieobsadzonych etatów, prywatne praktyki szukają następców, szczególnie na prowincji. Problem ten będzie się dalej zaostrzał wskutek zmian demograficznych. Nic więc dziwnego, że Niemcy chwytają się możliwości ściągania lekarzy z zagranicy - pisze Wirtualna Polska

Większość zagranicznych lekarzy, którzy już są w RFN, przybyło z Rumunii, Grecji i Austrii; kilka tysięcy pochodzi z Iranu i Syrii. W latach 2000-2012 liczba lekarzy-obcokrajowców wzrosła w Niemczech z 15 tysięcy do 33 tysięcy osób.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, kiedy przyjeżdżają lekarze z zagranicy, by wesprzeć nas w szpitalach. Są naprawdę mile widziani - podkreśla minister zdrowia Nadrenii-Palatynatu Alexander Schweitzer (SPD) w rozmowie z Deutsche Welle.

W obliczu takiej sytuacji i przygotowań na przyszłość, landowi ministrowie zdrowia postanowili ustalić wspólne, obowiązujące w całych Niemczech, standardy kwalifikacji zawodowych zagranicznych medyków. Nie ustalono ich jeszcze w szczegółach, lecz już teraz wiadomo, że standardem ma być odpowiednia znajomość języka. - W Europie Zachodniej - także w Niemczech - brakuje lekarzy specjalistów - podkreśla minister Schweitzer. Ważne jest, by niezależnie od umiejętności zawodowych, lekarze potrafili porozumieć się z pacjentami i personelem.

Na specjalnej Konferencji Ministrów Zdrowia w Poczdamie w środę (26.06) szefowie resortów zdrowia uzgodnili utworzenie ośrodka, który nadzorowałby dotrzymywanie ustalonych kryteriów. Ministrowie są jednomyślni co do tego, że każdy zagraniczny lekarz musi znać język niemiecki w stopniu zaawansowanym, czego domaga się już od dawna Niemiecka Izba Lekarska.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.