Nowa Rada NFZ zapowiada: zajmiemy się zmianą sposobu kontraktowania

Udostępnij:
Rudolf Borusiewicz, dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich został wybrany na przewodniczącego Rady Narodowego Funduszu Zdrowia. Jego zastępcą została Małgorzata Gałązka-Sobotka, dotychczasowa członkini Rady. Co będzie priorytetem nowej rady i jakie ma plany – pytamy obu nowych szefów Rady.
Co będzie celem nowej Rady? W kolejności wypowiedzi Rudolfa Borusewicza (jako pierwsza) i Małgorzaty Gałązki-Sobotki.

-Czym zajmie się Rada w najbliższym czasie?

-Na pewno planem finansowym NFZ oraz audytem za 2014 rok, sprawozdaniem za kolejny kwartał. To są główne zadania rady na czerwiec i lipiec. I powiem, że dzięki przedstawicielom resortu finansów i zdrowia w jej składzie w mniejszym stopniu będziemy posiłkować się zewnętrznymi ekspertami, a bardziej postaramy się wykonywać te prace we własnym zakresie. Trzeba jednak pamiętać, że Rada ma swoje ustawowe obowiązki i będzie je realizować tak jak zostało to zapisane w ustawie.

-Czy to będzie Rada zmian, czy Rada kontynuacji?

-Rada kontynuacji. Bardzo wysoko oceniam działalność Rady poprzedniej kadencji i nawet sam prezes NFZ wspomniał, że była również inspirująca. Mam nadzieję, że również Rada w tej kadencji będzie delikatnie, ale skutecznie inspirować kierownictwo Funduszu, ministerstwo zdrowia, ministerstwo finansów czy też parlament. Rada oczywiście nie ma możliwości podejmowania decyzji stanowiących ale inspirować pewne kierunki jak najbardziej. Wydaje się, że ta formuła jest bardziej właściwa i skuteczniejsza, niż kontestowanie rzeczywistości przez Radę. Także będziemy zachęcać do analizowania sposobu kontraktowania szpitalnego, jego modyfikacji oraz wprowadzania jakości w świadczonych usługach a także do realizowania w większym stopniu zakupów grupowych.

-Jaka będzie pana rola?
-Mam organizować pracę i kierować pracami Rady i zgodnie z Regulaminem Pracy reprezentować Radę na zewnątrz, ale na pewno zawsze będę myślał o pracy Rady a nie szczególnej roli przewodniczącego. Rada NFZ na pewno zmieniała się w ostatnim czasie. Zmniejszyła się jej funkcja stanowiąca, decyzyjna, nadzorująca, a wzrosła opiniująca i właśnie trzeba wykorzystać nie takie proste, ale bardzo oczekiwane możliwości działania inspirujące bazujących za wyczuciu oczekiwań zarówno pacjentów jak i świadczących usługi medyczne. A wszystko z należną dbałością o finanse publiczne, o coraz większe środki jakie są w dyspozycji NFZ.

O wypowiedź poprosiliśmy także Małgorzatę Gałązkę-Sobotkę, zastępcę przewodniczącego Rady NFZ, dyrektora Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

- Jako rada zakładamy, że będziemy działać w ramach kompetencji założonych przez ustawę, ale mamy ambicje i w nowym składzie potencjał, aby kontynuować rolę ciała doradczego, a nasza inspirująca rola dla NFZ ma polegać na rekomendacjach w zakresie zmian w podejściu do finansowania świadczeń jak i mechanizmów finansowania. Chodzi nam o zwiększenie dostępności do świadczeń jak i ich jakość. I choć rola NFZ uległa pewnemu ograniczeniu na rzecz resortu zdrowia w zakresie na przykład wpływu na cenę świadczeń, to nie znaczy, że Fundusz nie może wpływać na jakość i dostępność. Naszą rolą jako rady będzie zachęcanie do takich działań, które zwiększą nacisk na ocenę jakości świadczeń i na stosowanie mechanizmów finansowych premiujących wysoką efektywność medyczną i organizacyjną a nie tylko sam fakt wykonania świadczenia medycznego. Chcemy być pomostem między NFZ a ministerstwem zdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.