Nowa forma podawania leku na raka piersi

Udostępnij:
EMA (European Medicines Agency) zarejestrowała nową postać leku – Herceptin (trastuzumab) – preparat, który zrewolucjonizował leczenie HER2-dodatniego raka piersi. Teraz dostępny będzie w formie zastrzyków podskórnych. Podanie trwa do 5 minut, zamiast 30-90 minut przy podaniu dożylnym.
Podskórna postać Herceptin to gotowy do użycia płyn podawany w stałej dawce 600 mg/5 ml, co trzy tygodnie. Lek aplikowany w tej formie zachowuje taką samą skuteczność, jak forma dożylna. W trakcie badań klinicznych potwierdzono ten sam profil bezpieczeństwa, nie wykazując dodatkowych skutków ubocznych wynikających ze zmiany sposobu podawania preparatu. Bezbolesne rozprzestrzenianie się i wchłanianie wstrzykniętego roztworu pod skórą jest możliwe dzięki nowatorskiemu połączeniu substancji czynnej trastuzumabu z substancją pomocniczą – hialuronidazą, która zwiększa przepuszczalność tkanki podskórnej. Lek przenika do naczyń krwionośnych i trafia do celu – komórki nowotworowej, gdzie blokuje działanie receptora HER2, odpowiedzialnego za przekazywanie sygnałów do wzrostu komórek nowotworowych, a tym samym do rozwoju guza.
Zdaniem prof. Piotra Wysockiego możliwość zastosowania trastuzumabu – kluczowej w HER2-dodatnim raku piersi terapii, w formie podskórnej iniekcji oznacza wyraźną poprawę jakości życia pacjentek.
– Wizyta w szpitalu w celu otrzymania w ciągu pięciu minut kolejnego kursu leczenia systemowego staje się jednym z wielu, kolejnych zadań przewidzianych w danym dniu, nie paraliżując życia pacjentki i jej rodziny. Dla lekarzy, jak również pielęgniarek opiekujących się pacjentem ta istotna zmiana ma jeszcze jedno zasadnicze znaczenie – pozwala w tym samym czasie pomóc znacznie większej liczbie pacjentów niż dotychczas, kiedy wlew trwał nawet 90 minut – powiedział prof. Piotr Wysocki.
Terapia trastuzumabem zarówno w formie dożylnej, jak i podskórnej przeznaczona jest dla pacjentek z rakiem piersi, u których stwierdzono nadmierną obecność receptora HER2. Ten typ nowotworu, określany mianem HER2 – dodatniego, rozwija się szybciej niż inne nowotwory piersi i częściej powoduje przerzuty.

Więcej: kliknij tutaj
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.