Nowe kontraktowanie tuż-tuż

Udostępnij:
Szpitale szykują się do nowego kontraktowania. Otwierają nowe oddziały i poradnie przyszpitalne, bo premiowana ma być ciągłość i kompleksowość świadczeń medycznych. Zapowiada się rewolucja w ocenie jakościowej ofert.
- Obowiązujące zarządzenie prezes NFZ wprowadzają zmiany co do zasad kontraktowania świadczeń na lata następne – mówi Marek Wójcik, ekspert ds. ochrony zdrowia i zastępca sekretarza Związku Powiatów Polskich. – Z jednej strony to dobra wiadomość dla szpitali, bo system ma premiować te ogólne mające siedzibę w miastach powiatowych i za to przyznawane są dodatkowe punkty, które z drugiej strony jednak można stracić w sytuacji, jeśli wcześniej przeprowadzone kontrole podmiotu leczniczego wykazały braki.

Nowe kontraktowanie przyzna punkty za certyfikaty jakości, ale także za ilość personelu medycznego i wyposażenie sprzętowe. Preferowane mają być duże szpitale wielospecjalistyczne, małe będą miały kłopot, aby utrzymać się na rynku, chyba, że połączą się w sieci. Punkty będą przyznawane za główną siedzibę administracyjną, która w przypadku szpitali powiatowych jest zazwyczaj miastem, w którym działa starostwo. Aby uzyskać kontrakt trzeba się będzie także wykazać odpowiednią liczbą świadczeń, w zakresie na jaki ma zostać przyznany. Punkty można zdobyć także za dodatkowe oddziały i niekoniecznie jednoimienne poradnie pod warunkiem, że poradnia jest zlokalizowana pod tym samym adresem co szpital. Chodzi o zapewnienie warunków do leczenia pacjentów, u których występuje więcej niż jedna jednostka chorobowa.

Prezes NFZ wydał stosowne zarządzenie 23 stycznia 2014 roku. Było ono poprzedzone nowelizacją Ustawy o świadczeniach gwarantowanych finansowanych ze środków publicznych, która bez ograniczenia koszyka świadczeń wprowadziła takie pojęcia jak kompleksowość i ciągłość usług medycznych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.