Nowe wymagania dla ratowników: obowiązkowy licencjat i zdany egzamin państwowy

Udostępnij:
Rząd chce uregulować zawód ratownika medycznego. Prawie 14 tys. osób wykonuje tę profesję bez unormowań prawnych dotyczących uzyskiwania kwalifikacji.
Przepisy trzeba zmienić, bo za dwa lata zostanie wygaszone kształcenie ratowników medycznych w szkołach policealnych. Od 2015 r. nowe osoby wchodzące do zawodu będą musiały mieć wykształcenie wyższe co najmniej na poziomie licencjatu.

- Rząd chce także, aby warunkiem wykonywania tego zawodu było przystąpienie do państwowego egzaminu ratownictwa medycznego (PERM). Według wstępnych propozycji resortu, miałby być obowiązkowy dla wszystkich osób, które ukończą studia na kierunku ratownictwo medyczne po 1 października 2015 r. Jego zdanie będzie jednoznaczne z uzyskaniem kwalifikacji zawodowych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Pomysł chwalą eksperci, bo zmiana doprowadzi do ujednolicenia kształcenia w tej profesji. Obecnie jest ono zróżnicowane w zależności od wybranej przez ratownika ścieżki edukacyjnej. Absolwenci szkół policealnych uczą się zawodu przez dwa lata i 2100 godzin. Nabywają głównie umiejętności manualne. Dużo większą wiedzę teoretyczną zdobywają osoby kończące licencjat, bo studia trwają 3 lata i składa się na nie 3800 godzin zajęć. Poziom wiedzy pracowników zależy także od ukończonej uczelni.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.