OECD: polski mężczyzna zdrowy tylko do emerytury

Udostępnij:
OECD przygotował raport na temat polskich seniorów, w którym stwierdza, że choć Polska robi wiele, aby zatrzymać na rynku pracy osoby po 50-tym roku życia, to jednak stan ich zdrowia jest zadowalający jedynie do emerytury. Potem jakość życia się pogarsza.
OECD zwróciło także uwagę na słaby stan zdrowia polskich seniorów.

Zdaniem OECD oczekiwana długość życia mężczyzny w Polsce po ukończeniu przez niego 50 lat wynosi 15,4 lat w dobrym zdrowiu, co umożliwi mu dożycie w dobrym zdrowiu wyłącznie do obecnego wieku emerytalnego. Również tutaj widać dużą różnicę w statusie osób gorzej i lepiej wykształconych.

Polska jest jednym z krajów z największą różnicą w oczekiwanej długości życia między osobami z wyższym wykształceniem, a tymi gorzej wykształconymi.

Jakość życia polskich emerytów poprawia się, ale Polska w dalszym ciągu plasuje się za Czechami i Słowacją.

Osoby w wieku podeszłym starość definiują jako spadek sprawności zdrowotnej – mówił prof. Bolesław Smoliński - Mówi o tym aż 56 proc. z nich, a 50 proc. twierdzi, że starość zaczyna się, gdy człowiek zaczyna zależeć od innych. To bardzo niepokojąca definicja wieku podeszłego.

Za niespełna ćwierć wieku prawie co trzeci mieszkaniec Polski będzie miał 60 lat i więcej, jednak stan zdrowia nie pozwala na pełne wykorzystanie drzemiącego w tych ludziach potencjału. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i przygotowanie ludzi do zdrowego życia, które zaowocuje zdrową starością.Według danych statystycznych, jesteśmy w europejskiej czarnej czołówce w zakresie jakości starzenia się, aktywności fizycznej i zadowolenia z życia. Podobnie w dziedzinie aktywności zawodowej i społecznej.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.