Obowiązek specjalizacji z medycyny ratunkowej do 2018 roku

Udostępnij:
Obowiązek rozpoczęcia specjalizacji z ratownictwa medycznego przez lekarzy jeżdżących w specjalistycznych karetkach zostanie przesunięty do 2018 roku. Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała poselski projekt ustawy o ratownictwie medycznym.
Obowiązująca ustawa przewiduje termin rozpoczęcia specjalizacji na 1 stycznia 2015. Poseł Elżbieta Gelert stwierdziła, że jest to nierealne, stąd przedłużenie terminu dla lekarzy systemu, którzy posiadają doświadczenie w wymiarze 3 tys. godzin w wykonywaniu zawodu lekarza w szpitalnym oddziale ratunkowym, lotniczym zespole ratownictwa medycznego lub izbie przyjęć szpitala pracujących w zespołach specjalistycznych.

Rozwiązanie popiera ministerstwo zdrowia. Cezary Rzemek, wiceminister zdrowia stwierdził, że bez ustawy niemożliwe byłoby obsadzenie 30 procent karetek specjalistycznych z lekarzem ratownictwa medycznego.
Wydłużenie terminu krytykował przewodniczący Komisji Tomasz Latos, mówiąc, że to zniechęca osoby, które chciałyby rozpocząć specjalizację z medycyny ratunkowej.

Słów krytyki nie szczędził także prof. Juliusz Jakubaszko, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej, stwierdzając, że tym zapisem posłowie degradują poziom polskiej medycyny ratunkowej i jakość ratownictwa w najtrudniejszych stanach i przypadkach. Zwrócił również uwagę, że oddalenie wymogu rozpoczęcia specjalizacji obniży zainteresowanie tą specjalizacją i jakość funkcjonowania systemu ratownictwa medycznego.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.