Obywatelski projekt ustawy o fizjoterapeutach skierowano do komisji

Udostępnij:
Określenie zasad wykonywania zawodu fizjoterapeuty, w tym m.in. kwestie kształcenia i odpowiedzialności zawodowej – przewiduje obywatelski projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, który skierowano do prac w komisji zdrowia.
-Za dalszym procedowaniem opowiedziały się w debacie kluby PO, PiS i PSL; przedstawiciel SLD nie zabrał głosu – pisze Onet.

Przedstawiając stanowisko wnioskodawców, Ernest Wiśniewski z zarządu Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska podkreślał, że ustawa przyniesie same korzystne zmiany – dla pacjentów, dla środowiska medycznego oraz dla państwa.

- Bezpieczeństwo pacjentów, poprawa dostępności do usług i oszczędności dla państwa to oś zmian – podkreślał.

Jak przypominał, obecnie zawód fizjoterapeuty nie jest w Polsce zawodem regulowanym. Działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych może założyć każdy. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii są wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ.

- Prowadzenie prawidłowej rehabilitacji to zadanie trudne, odpowiedzialne, wymagające kształcenia i doświadczenia; obecnie usługi wykonuje wiele osób niekompetentnych. Pacjent, szukając usług, naraża się na niebezpieczeństwo – powiedziała.

Halina Olędzka (PiS) oceniła, że projekt w tym kształcie ma wiele mankamentów i budzi wiele pytań, ale klub PiS z szacunku dla obywatelskiego charakteru projektu wnioskuje o skierowanie go do dalszych prac w komisji.

Dariusz Cezar Dziadzio (PSL) ocenił, że projekt zapewni bezpieczeństwo pacjentów i rozwój dla środowiska, a także ułatwi znalezienie oszczędności w systemie ochrony zdrowia. Podkreślił, że będąc przedstawicielem PSL, które złożyło swój projekt dot. fizjoterapeutów, nie traktuje obywatelskiego projektu jako konkurencyjnego, ale jako wsparcie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.