Od 1 stycznia szpitale przekażą wolne środki do BGK

Udostępnij:
Ministerstwo Finansów przechwyci wolne środki kilkuset jednostek sektora finansów publicznych. Będą musiały przenieść swoje rachunki bankowe do BGK i tylko tam deponować pieniądze. W ten sposób - kosztem szpitali - ministerstwo chce podreperować budżet.
Od stycznia 2015 r. samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (nadzorowane przez ministrów, wojewodów lub uczelnie medyczne), Polska Akademia Nauk i jej placówki, państwowe instytucje kultury i gospodarki budżetowej oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska będą musiały przekazywać wolne środki do Banku Gospodarstwa Krajowego i tylko w nim prowadzić swoje rachunki. O tym przesądza podpisana właśnie przez prezydenta nowelizacja z 26 września 2014 r. ustawy o finansach publicznych. Do uzgodnień międzyresortowych wpłynął też już projekt nowelizacji rozporządzenia w tej sprawie. Minister finansów chce w ten sposób podreperować budżet państwa, pisze gazeta.

Najbardziej niepokoi to dyrektorów szpitali. Podkreślają, że wolne środki są efektem ich racjonalnego gospodarowania pieniędzmi z NFZ. Często ratują placówki medyczne przed utratą płynności finansowej.

– Korzystamy z nich np. w przypadku opóźnień wypłat przez fundusz. Nie mamy jeszcze zapłaconych nadwykonań za 2012 r. W ubiegłym roku NFZ zapłacił nam dopiero za świadczenia ratujące życie sprzed 15 miesięcy. My zaś musimy rozliczać się z naszymi kontrahentami na bieżąco – tłumaczy Przemysław Daroszewski, dyrektor Szpitala MSW w Poznaniu, cytowany przez Dziennik Gazetę Prawną.

Z pieniędzy tych szpitale finansują także remonty i rozbudowę. – Mamy w banku komercyjnym otwartą w rachunku linię kredytową. Planujemy trzy duże inwestycje. Czy BGK będzie chciał udzielać nam kredytów rzędu 30 mln zł, tak jak banki komercyjne – pyta Piotr Pobrotyn, dyrektor Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Nie wiadomo także jakie oprocentowanie zaproponuje BGK.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.