Odżywianie w chorobie nowotworowej

Udostępnij:
Odpowiednie żywienie, szczególnie podczas walki z chorobą nowotworową, kiedy zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze znacząco wzrasta, jest bardzo ważne. O tym, jaką dietę stosować i jaki ma ona wpływ na proces leczenia mówią eksperci i twórcy kampanii społecznej „Rak. To się leczy!”.
Średnio o 6 dni wydłuża się pobyt w szpitalu, jeśli chory cierpi na niedożywienie, a liczba powikłań zwiększa się nawet do 30 proc. Według danych polskiej edycji Nutrition Day (organizator: ESPEN czyli The European Society for Clinical Nutrition and Metabolism; wyniki z 10 października 2012 r.) około 23 proc. pacjentów w polskich szpitalach wykazuje zaburzenia stanu odżywienia w stopniu wymagającym interwencji leczniczej, np. podania doustnych preparatów odżywczych
– Żywienie jest integralną częścią terapii nowotworowej, niezależnie od tego, czy jest to interwencja chirurgiczna, chemio- czy radioterapia. W każdym przypadku wpływa ono na poprawę wyników – mówi dr hab. n. med. Stanisław Kłęk z Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu, ekspert kampanii „Rak. To się leczy!”.
Zaburzenia odżywiania w chorobie nowotworowej pojawiają się m.in. poprzez brak łaknienia, wymioty, biegunki, wzdęcia, trudności z przyjmowaniem pokarmu. Problem może stanowić także umiejscowienie nowotworu – obecność guza w przełyku lub krtani, które utrudnia spożywanie posiłków. Jednocześnie zaburzenia pokarmowe są konsekwencją samego leczenia. Dlatego kluczową rolę w każdym procesie leczenia odgrywa też tzw. żywienie medyczne.
– U pacjentów z chorobą nowotworową można je przeprowadzić w różnorodny sposób: poczynając od modyfikacji jadłospisu i wzbogacenia go w prawidłowe składniki, poprzez zastosowanie doustnych preparatów odżywczych, które wzbogacają lub zastępują standardową dietę – podkreśla dr Kłęk. U pacjentów z nowotworami, którzy mają zapewnione prawidłowe odżywianie, zmniejsza się ryzyko powikłań pooperacyjnych, szybciej i efektywniej przebiega proces gojenia się ran po zabiegach, obniża się zagrożenie wystąpienia komplikacji metabolicznych, a przez to – skraca sam pobyt w szpitalu. Poprawia się także samopoczucie pacjenta, co korzystnie wpływa na efekty leczenia. Dieta w chorobie nowotworowej powinna się opierać na zwiększonej zawartości białka i regularnego, kontrolowanego dostarczania pozostałych składników odżywczych. Więcej na www.rak.tosieleczy.pl.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.