Operacja przepukliny u płodu – kolejny sukces lekarzy z WUM

Udostępnij:
To była pierwsza taka operacja w Polsce – w poniedziałek chirurdzy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zoperowali wrodzoną przepuklinę przeponową u płodu w łonie matki – informuje PAP.
Do tej pory takie zabiegi wykonywane były jedynie za granicą. Zespołem, który do skomplikowanych zabiegów wewnątrzmacicznych u płodu przygotowywał się dwa lata, kierował prof. Mirosław Wielgoś. Pacjentką była 32-letnia kobieta w 29. tygodniu ciąży.
Operację przeprowadzono w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM. Przeprowadził ją Zespół I Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa. Odbyła się ona pod nadzorem prof. Jacques'a Jani z Brukseli, ale nasi lekarze wykonali ją sami.
To była bardzo trudna operacja, ratująca życie dziecka – wada, jaką jest wrodzona przepuklina przeponowa jest bardzo niebezpieczna dla życia i często powoduje śmierć jeszcze w okresie płodowym lub zaraz po urodzeniu.
Przepuklina przeponowa oddziela jamę brzuszną od klatki piersiowej i powstaje na ogół między czwartym, a ósmym tygodniem życia płodu, kiedy zaczyna się ona formować. Może wtedy wytworzyć się w niej otwór, przez który przedostają się narządy wewnętrzne i uciskają klatkę piersiową. Rozwój płuc jest wtedy zakłócony, a zaburzenia są tym większe, im wcześniej powstanie przepuklina. Można temu zapobiec jedynie poprzez wszczepienie do tchawicy płodu specjalnego balonu. Dzięki temu płuca mogą nadal się rozwijać, co poprawia rokowania płodu – wyjaśnia prof. Wielgoś.
Operowana pacjentka i jej dziecko są w dobrym stanie.
- Planujemy, że ciąża potrwa jeszcze 5 tygodni, czyli do 34. tygodnia, kiedy trzeba będzie jeszcze wykonać kolejną operację, tym razem usunięcia balonu” – powiedział PAP prof. Wielgoś - Jest to niezbędne, żeby dziecko mogło się bezpiecznie urodzić. Dotychczas pacjentki, u których wykryto wadę przepukliny płodowej, zmuszone były wyjeżdżać za granicę na operacje, które finansował Narodowy Fundusz Zdrowia. Od dzisiaj jest w Polsce ośrodek, który może wykonywać tego typu zabieg – podkreśla prof. Wielgoś.
To kolejny sukces lekarzy z Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM. W tym samym ośrodku przyszły szczęśliwie na świat syjamskie bliźnięta, które zostały rozdzielone przez chirurgów ze Szpitala Dziecięcego przy ul. Litewskiej
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.