Optymiści i pozorni twardziele: raport stylu zdrowia Polaków

Udostępnij:
Gazeta Wyborcza opublikowała drugi już raport na temat stylu życia i zdrowia Polaków. Jak twierdzi dr Tomasz Sobierajski, socjolog medycyny, jedną z największych wartości tego raportu jest to, że badania, które z pozoru dotyczyły zdrowia i dbania o nie, obnażyły też wiele społeczno-kulturowych aspektów zachowań Polaków.
Raport, "tak jak poprzednio odwołuje się on do pojęcia "styl życia" rozumianego jako rodzaj ogólnej, trwałej predyspozycji. Czegoś, co determinuje nasz sposób uczestnictwa w świecie, nasz sposób bycia i myślenia. Jednak tym razem bardziej szczegółowo pokazuje on różnice między kobietami a mężczyznami w podejściu do zdrowia" - czytamy w gazecie.

Raport tym razem jest przedstawiony z punkt widzenia nie ogólnego, a z podziałem płci. Okazuje się, że kobiety silniej wiążą pojęcie zdrowia z ciałem niż z psychiką. Częściej niż u mężczyzn wskazują jako oznakę zdrowia brak przewlekłych chorób. Dla mężczyzn liczy się bardziej zdrowie w kontekście psychicznym. Czują się zdrowi, kiedy mają dobre samopoczucie. To pokazuje, że mamy odmienny stosunek do własnego ciała, a także inaczej reagujemy na sygnały wysyłane przez organizm.
Kobiety też łatwiej leczą się kobiety i rzadziej są hospitalizowane, bo bardziej słuchają własnego ciała i częściej rejestrują zmiany. Ale też to właśnie one gorzej oceniają własne zdrowie. I w tak "złym zdrowiu" żyją przeciętnie 8 lat dłużej niż mężczyźni.

Podobnie jak w poprzedniej edycji naukowcy na podstawie raportu wyodrębnili też osiem głównych stylów zdrowia, którym hołdują Polacy. Są w nich jednak zmiany.

Pokazuje to tabela: Style zdrowia Polaków

Aż 23 proc. Polaków to "poprawni optymiści", 18 proc. jest "pozornymi twardzielami" i mamy aż 15 proc. "zmęczonych herosów.

"Poprawni optymiści" to najczęściej występujący styl zdrowia, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn - wybiera go aż jedna czwarta Polaków.

Mają wysokie aspiracje, są wykształceni. Na tle ogółu Polaków najbardziej cenią sobie spokój i równowagę pomiędzy różnymi dziedzinami życia: pracą, rozrywką, życiem rodzinnym. Najwięcej wśród nich jest wegetarian. Duże zaufanie pokładają też w tradycyjnej medycynie.

W ich harmonijnym życiu niewiele jest stresu. Mają dwóch-trzech przyjaciół na całe życie. Rzadko palą i rzadko piją alkohol, są aktywni fizycznie - dużo ćwiczą. I są bardzo zadowoleni z życia.

Jeśli chodzi o różnice płci, to 91 proc. poprawnych optymistek przestrzega zaleceń lekarza (wśród mężczyzn - 86 proc.); 76 proc. pań deklaruje, że jada owoce i warzywa kilka razy dziennie, ale 25 proc. kobiet nie realizuje tych deklaracji w rzeczywistości. Mężczyźni jedzą mniej zieleniny od kobiet - deklaruje tak 58 proc. panów. 26 proc. z nich tylko mówi o jedzeniu warzyw i owoców.

W badaniu wzięła udział ogólnopolska próba ponad 2 tys. osób w wieku od 16 do 80 lat, reprezentatywna pod względem płci, wieku, regionu i wielkości miejsca zamieszkania.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.