123RF

Oto prawda o szpitalach ►

Udostępnij:

Za nami seminarium pod tytułem „Prawda o szpitalach – benchmarking”, podczas którego Dariusz Wasilewski, Zbigniew Orzeł, Paweł Dobski i Maria Węgrzyn omówili propozycję zarządzania strategicznego. Eksperci podjęli się nie tylko teoretycznych rozważań, ale znaleźli praktyczny sposób na to, jak pokazać rzeczywisty stan szpitalnictwa.  

  • Benchmarking można wykorzystać do poprawy jakości w podmiotach leczniczych
  • Eksperci podczas seminarium podjęli się nie tylko teoretycznych rozważań, ale znaleźli praktyczny sposób na pokazania prawdy o szpitalach
  • Seminarium to inicjatywa mająca na celu promocję tematu benchmarkingu jako efektywnego narzędzia do obiektywnej oceny szpitali oraz jego roli w racjonalnym zarządzaniu
  • Eksperci z Instytu Wiedza i Zdrowie zdecydowali się opublikować swoją pracę w „Menedżerze Zdrowia”

Specjaliści – którzy w swojej dotychczasowej pracy mieli możliwość dostosowania narzędzia, jakim jest benchmarking do specyfiki szpitali – zaproponowali, by wykorzystać jego potencjał do poprawy jakości w podmiotach leczniczych. Ta trwa od ośmiu lat, czego efektem jest obowiązująca ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Prawo jest ważne, ale najistotniejsze to wykorzystanie istniejącej, olbrzymiej liczby danych w sposób odpowiedni – dlatego eksperci podjęli się nie tylko teoretycznych rozważań, ale znaleźli praktyczny sposób na pokazania prawdy o szpitalach.

Seminarium to inicjatywa mająca na celu promocję tematu benchmarkingu jako efektywnego narzędzia do obiektywnej oceny szpitali oraz jego roli w racjonalnym zarządzaniu.

Dariusz Wasilewski, Zbigniew Orzeł, Paweł Dobski i Maria Węgrzyn zaprezentowali analizę oceny benchmarkingowej w doskonaleniu działalności szpitali w Polsce.

  • Dariusz Wasilewski, były zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, stwierdził, że przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia nie dostrzegają problemu. To karygodne, bo prawidłowa diagnoza i wiarygodne wskaźniki dają możliwość realnego spojrzenie na stan szpitalnictwa. Takie oglądu potrzebują nie tylko szefowie resortu, ale także samorządowcy i zarządzający lecznicami. Wasilewski stwierdził, że decyzję podejmują politycy, ale rolą ekspertów – a wręcz obowiązkiem – jest podpowiadanie i pokazywanie konkretnych rozwiązań. W wystąpieniu „Benchmarking jako niezależne narzędzie do obiektywnej oceny szpitali” przedstawił zagadnienia z wykazaniem skuteczności i niezbędności tego narzędzia.
  • Dr Zbigniew Orzeł, prof. Lubelskiej Akademii WSEI i dziekan Wydziału Nauk o Człowieku tej uczelni, były dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, w prezentacji pod tytułem „Efektywność benchmarkingu w nadzorze nad szpitalami, oczyma praktyka” omówił wieloletnie i praktyczne zastosowanie analizy benchmarkingowej w nadzorze nad szpitalami. Stwierdził, że te spowodowały przydatność tej metody w zarządzaniu. Nadzorujący szpitalami mogą dzięki temu posiadać obiektywną analizę swych jednostek i wykorzystywać ją na przykład przy nagradzaniu dyrektorów i planowaniu inwestycji. Orzeł mówił o dobrych praktykach opartych na dowodach naukowych, porównując stosowanie zasad z Evidence Based Medicine (EBM) i Evidence-Based Nursing (EBN), poruszając kwestię podobnych praktyk określanych jako Evidence-Based Management.
  • Dr hab. Paweł Dobski, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu z Katedry Handlu i Marketingu, w „Rola koncepcji zarządzania przez jakość w benchmarkingu szpitali” skoncentrował się na praktycznych wskaźnikach i omówił rolę koncepcji zarządzania przez jakość w benchmarkingu szpitali. Podkreślił, że mamy wiele możliwości analiz procedur medycznych, które są w zestawach standardów akredytacyjnych. Każdy z nich mógłby być wykorzystany do mapowania procesów poszczególnych efektów działań medycznych z których można wyciągnąć wnioski co do jakości.
  • „Metodologie porównania wieloobszarowego w działalności szpitali” omówiła dr hab. Maria Węgrzyn, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu z Katedry Finansów. Omówiła propozycję objęcia wskaźnikowaniem aż trzynastu obszarów, z których jednym tylko były finanse. Efektem byłby rating kilkudziesięcioskładnikowy, na podstawie których dyrektorzy szpitali mogłiby klasyfikować rentowność finansową i jakość podejmowanych decyzji. Cennym uzupełnieniem benchmarkingu jest możliwość wypracowywanie diagnoz i rekomendacji, co dałoby konkretną analizę szpitala, ale i podpowiedzi co do zmian.

Eksperci propozycje przekazali do Ministerstwa Zdrowia.

Seminarium – pod patronatem medialnym Termedii – do obejrzenia poniżej.


Przeczytaj także: „Jerzy Gryglewicz ocenia minister zdrowia” i „W planach resortu zdrowia była reforma szpitali – na razie są tylko zapowiedzi”.

Menedzer Zdrowia youtube


 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.