PFSz: zlikwidujmy komisje ds. zdarzeń

Udostępnij:
Polska Federacja Szpitali zwróciła się w liście do ministra zdrowia z prośbą o likwidację Wojewódzkich Komisji Orzekających w sprawie tzw. zdarzeń medycznych oraz o „pilne dostosowanie systemu roszczeń medycznych do warunków funkcjonowania ochrony zdrowia w naszym kraju”.
-Zapisy Ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjentadotyczące odszkodowań i zadośćuczynienia w przypadku zdarzeń medycznych, a w szczególności ustanawiające Wojewódzkie Komisje do spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych (WK) nie przyniosły wymiernych korzyści pacjentom, ani szpitalom, ani lekarzom, ani też systemowi ochrony zdrowia, a wręcz stało się odwrotnie - czytamy w komunikacie PFSz.

Zdaniem federacji frustrację wyrażają nawet członkowie samych komisji, co jest zauważalne w mediach oraz podczas konferecnji rynku medycznego. Przeszczepienie systemu skandynawskiego, w którym instytucje odpowiadające WK praktycznie eliminują postępowania przed sądami, a przy tym zapewnione jest odpowiednie finansowanie z powodzeniem wystarczające na wykup polis ubezpieczeniowych, a co za tym idzie wypłatę roszczeń, w sposób oczywisty nie udało się. Nie przeznaczono jakiegokolwiek dodatkowego finansowania na zakup polis, czy wypłatę odszkodowań. Pacjenci odszkodowań w przeważającej większości nie otrzymują.
Fakt, że żadne międzynarodowe towarzystwo ubezpieczeniowe nie zaoferowało polis w tym obszarze jest także znamienny. Szpitale, które zdecydowały się na wykupienie dodatkowych polis musiały przeznaczyć na to środki poprzednio wykorzystywane na pokrycie kosztów świadczeń udzielanych pacjentom.

-W związku z tym pojawiło się zagrożenie pogorszeniem jakości świadczeń udzielanych szpitalach. Dodatkowo, nagle i bez istotnego powodu znacznie wzrosły składki ubezpieczeń w dotychczasowym systemie odpowiedzialności cywilnej podmiotów leczniczych. Polskie szpitale już płacą składki wyższe od amerykańskich, oczywiście proporcjonalnie do przychodów – ostrzega PFSz.

I dodaje: zwracamy się z pilnym wnioskiem powołanie grupy roboczej reprezentującej środowisko organizacji pacjentów, pracodawców ochrony zdrowia, lekarzy i pielęgniarek celem przygotowania rozwiązań na miarę możliwości i oczekiwań polskiego systemu ochrony zdrowia. Pierwszym krokiem powinna być naszym zdaniem likwidacja Wojewódzkich Komisji do spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych.

-W przedmiotowej sprawie występowaliśmy już szeroko prezentując inicjatywę PUZLE, czyli Porozumienia na rzecz reformy Ubezpieczeń Związanych z prowadzeniem działalności leczniczej. Inicjatywę poparła Naczelna Rada Lekarska, Stowarzyszenie Menedżerów Opieki Zdrowotnej STOMOZ oraz Polskie Stowarzyszenie Dyrektorów Szpitali – mówi Jarosław J. Fedorowski, prezes PFSz, który wystosował w tej sprawie list do ministra zdrowia.

-Postulujemy jak najszybsze powołanie grupy roboczej reprezentującej interesariuszy tego obszaru ochrony zdrowia. Naszym zdaniem, działania powinny zmierzać w kierunku likwidacji Komisji Wojewódzkich i całego systemu opartego na osobnych ubezpieczeniach od zdarzeń medycznych, przy jednoczesnym usprawnieniu działania systemu opartego na ubezpieczeniach od odpowiedzialności cywilnej – czytamy w liście.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.