Pacjenci bez zielonej karty czekają na lecznie trzy razy dłużej

Udostępnij:
Zgodnie z danymi Fundacji Watch Healtch Care (WHC) pacjenci bez "zielonej karty" mogą czekać na leczenie nawet 3-krotnie dłużej. Wygląda na to, że resort podzilił pacjentów onkologicznych na dwie kategorie: lepszych i gorszych, to jest tych, którzy wylecieli „poza pakiet”.
1 stycznia 2015 r. Minister Zdrowia zniósł limity w onkologii. Od tego czasu lekarze wystawili pacjentom onkologicznym ponad 118 tys. „zielonych kart", skracających im kolejkę dostępu do leczenia onkologicznego. Tymczasem w Polsce rocznie rozpoznaje się około 150 tys. nowych zachorowań na nowotwory. -Zgodnie z danymi Fundacji Watch Healtch Care (WHC) pacjenci bez "zielonej karty" mogą czekać na leczenie nawet 3-krotnie dłużej. Jaka jest sytuacja ponad 30 tys. pacjentów bez "zielonej karty"? – pyta WHC w komunikacie?

Fundacja WHC, która na bieżąco monitoruje kolejki w ochronie zdrowia, sprawdziła wpływ ministerialnego pakietu onkologicznego, na obecną sytuację polskich pacjentów. Zgodnie z najnowszym Onkobarometrem WHC średni czas oczekiwania na świadczenia onkologiczne wynosi 5 i pół tygodnia (stan na maj 2015) i zwiększył się o półtora tygodnia w stosunku do poprzednio badanego okresu (styczeń 2015). Zgodnie z „pakietem kolejkowym” Ministra Zdrowia, maksymalny czas oczekiwania na leczenie onkologiczne nie powinien przekraczać 9 tygodni w 2015 r. oraz docelowo 7 tygodni w 2017 r.

Onkobarometr WHC przedstawia analizę kolejek w 5 dziedzinach medycyny zajmujących się walką z nowotworami, takich jak: onkologia, chirurgia onkologiczna, ginekologia onkologiczna, hematologia i hematoonkologia oraz radioterapia onkologiczna.

-Analiza wskazuje, że poważnym problemem dla pacjenta, może okazać się brak tzw. zielonej karty (DILO), czyli Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego. Pacjenci nie posiadający DILO, na leczenie operacyjne raka płuca mogą czekać nawet 4-krotnie dłużej (5,7 miesiąca) niż pacjenci posiadający taki dokument (1,5 miesiąca) – podaje WHC.

Etapowość leczenia i wydłużanie czasu oczekiwania na udzielenie świadczeń, jest faktem i stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów w Polsce - mówi dr Krzysztof Łanda, Prezes Fundacji Watch Health Care. -Chcemy wierzyć, że osiągnięty przez Ministerstwo Zdrowia efekt będzie trwały i wkrótce stanie się normą, obejmując również pacjentów bez karty DiLO – dodaje.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.