Pacjenci powinni od razu iść do sądu, omijając tzw. komisje ds. zdarzeń

Udostępnij:
-Pacjenci, szczególnie nieletni i ubodzy, mają niewielkie szanse na wygranie sprawy o roszczenia wobec szpitali – wynika z raportu kancelarii BFK. By wygrać – powinni omijać wojewódzkie komisje orzekania o zdarzeniach medycznych. Te tylko w 25 proc. przypadków przyznają rację pacjentom. Sądy powszechne – w 40 proc.
Zespół kancelarii BFP kierowany przez mec. Jolantę Budzowską, w ramach projektu "Bezpieczny Szpital - Bezpieczny Pacjent”, opracował na zlecenie Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia raport z badania aktowego procesów sądowych dotyczących tzw. błędów medycznych w polskich szpitalach oraz z analizy postępowań przed wojewódzkimi komisjami do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych zakończonych w latach 2012-2013.

Wg raportu, poszkodowanymi pacjentami są często noworodki (10,38% spraw), która to kategoria odnosi się w przeważającej części wypadków do niepożądanych zdarzeń medycznych bezpośrednio związanych z porodem i opieką okołoporodową nad noworodkiem – podaje BFK.

Dominującą grupę poszkodowanych stanowili pacjenci o złej lub bardzo złej sytuacji materialnej – w 68,85% z pośród wszystkich przebadanych spraw sąd zwolnił poszkodowanych w całości od konieczności ponoszenia kosztów sądowych.

Jedynie w 40 proc. spraw sądowych sąd przyznał rację pacjentom i stwierdził wystąpienie zawinionego zdarzenia niepożądanego.

Znacznie gorzej dla pacjenta wypadły orzeczenia wydane przez wojewódzkimi komisjami do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, zakończonych w latach 2012-2013, pod względem problematyki bezpieczeństwa pacjenta i częstotliwości występowania zdarzeń medycznych.

W badanym okresie wydano 719 orzeczeń, w tym w 2012 roku 129 orzeczeń i w 2013 roku 590 orzeczeń. W ponad ¾ orzeczeń wojewódzka komisja nie stwierdziła wystąpienia zdarzenia medycznego (76,33%).

-W mniej niż co czwartej sprawie orzeczono o wystąpieniu zdarzenia medycznego (23,67%), czyli przyznano rację pacjentowi występującemu z wnioskiem. W 2013 roku udział stwierdzonych zdarzeń medycznych był nieznacznie wyższy (23,83%) w porównaniu do 2012 roku (22,58%) - podaje BFK.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.