Paragony fiskalne zostaną uproszczone

Udostępnij:
Lekarze rodzinni z PPOZ z uznaniem przyjęli stanowisko Ministra Finansów w sprawie uproszczenia paragonów fiskalnych. Tytuł usługi na paragonie będzie ten sam, nawet w przypadku różnych cen. Wprowadzona zmiana wejdzie w życie z dniem 1 października.
Wiosną 2013 roku Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany, które miały polegać na tym, że lekarze na dokumentach fiskalnych szczegółowo rozpisywaliby wykonane przez siebie usługi medyczne. PPOZ uznało, że jest to sprzeczne z ustawą o zawodzie lekarza i zawnioskowało do Ministra Finansów Jacka Rostowskiego o doprecyzowanie, co według nowych regulacji ma zawierać wystawiany przez lekarzy paragon.
„Bardzo nas cieszy, że Ministerstwo Finansów pochyliło się nad problemem i tym samym ułatwiło nam pracę. Uproszczony paragon fiskalny to bardzo dobra decyzja. Stanowisko ministra dotyczy zarówno towarów, jak i usług - w tym usług medycznych. Interpretacja ta jednoznacznie rozwiewa nasz problem, który był podnoszony wiosną przez nasze środowisko a wymagał doprecyzowania, jak i co ma zawierać paragon fiskalny.” - komentuje doktor Bożena Janicka Prezes PPOZ i dodaje „Dotąd na wydawanych pacjentom paragonach wpisywaliśmy "usługa medyczna",„porada lekarska” itp. i to administracji podatkowej wystarczało. Zmiany jakie zamierzał wprowadzić Minister Finansów budziły kontrowersje, a zdaniem naszej organizacji i prezesa NIL naruszały prawo dotyczące tajemnicy lekarskiej - Fiskus nie jest bowiem uprawniony do tego, by być informowanym z paragonu, na co choruje pacjent - co mogło wynikać np. z wykonanych badań diagnostycznych, lub rodzaju porady. Pacjenci często domagają się, by na paragonie wpisać dane, które ich identyfikują (np. NIP lub PESEL). Rachunki/paragony te przedkładają w rozmaitych instytucjach celem uzyskania zwrotu kosztów bądź dofinansowania, np. z funduszu socjalnego, ośrodka pomocy społecznej, fundacji . A to oznacza, że o chorobach pacjenta dowiedzą się zarówno urzędnicy skarbowi, jak też np. pracodawca. Ponadto nie widzieliśmy też sensu ekonomicznego wyliczania na paragonie procedur, bo wszystkie usługi medyczne podlegają takiemu samemu opodatkowaniu. Jedna, dobra decyzja ministra sprawi, że nie będzie już takich problemów. ”
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.