Polacy chcą dopłacać za leczenie z własnej kieszeni

Udostępnij:
Prawie trzy czwarte Polaków jest skłonnych dopłacić, aby uzyskać nowocześniejsze leczenie i diagnostykę niż te, które finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Badanie, przeprowadzone na zlecenie Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED przez Research Cloud wykazało, że 72 proc. Polaków uważa, że pacjenci powinni mieć możliwość wyboru dopłaty do diagnostyki i leczenia nowocześniejszymi metodami niż te, które bez dopłat w standardzie oferuje NFZ. -Podobny odsetek ankietowanych (71 proc.) byłby osobiście zainteresowany możliwością takiej dopłaty, jeśli gwarantowałoby to użycie nowocześniejszej metody niż ta, której koszt w całości pokrywa NFZ – pisze „Rzeczpospolita”.

- Standard oferowany przez NFZ w wielu przypadkach nie uwzględnia diagnozowania i leczenia za pomocą nowoczesnych wyrobów medycznych, które zapewniają szybszy powrót do normalnego funkcjonowania, skracają czas pobytu w szpitalu i dają mniejsze ryzyko powikłań. Obecny system ochrony zdrowia funkcjonuje tak, że pacjent musi skorzystać ze standardu oferowanego przez NFZ lub w 100 proc. pokryć koszt leczenia prywatnego. Pacjentowi nie daje się zatem innego wyboru. Nie ma możliwości, aby otrzymać świadczenie zdrowotne w ramach NFZ i dopłacić np. tylko za wstawienie nowocześniejszego implantu niż ten, którego koszt sfinansowałby normalnie NFZ. Jak pokazują wyniki ankiety, Polacy chcą mieć możliwość takiego wyboru – mówi Janusz Szafraniec, prezes POLMED.

Zaznacza, że w medycynie postęp technologiczny dokonuje się w ogromnym tempie. - Przemysł medyczny wciąż dąży do tworzenia innowacyjnych rozwiązań i udoskonalania produktów, dzięki którym pacjent może zostać wcześnie zdiagnozowany i wyleczony, co skutkuje jego szybszym powrotem do normalnego życia. Niestety, nie oznacza to, że polscy pacjenci mają dostęp do tych osiągnięć - dodaje.

Jak pisze gazeta POLMED zaznacza, że polskiego budżetu na najwyższą jakość usług medycznych nie stać. - Musimy zdać sobie sprawę z tego, że pieniędzy na ochronę zdrowia jest za mało.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.