Polak potrafi… być zdrowy

Udostępnij:
Podczas konferencji „Pacjent Polski – Pacjent Europejski”, która odbyła się 22 stycznia w Zamku Królewskim w Warszawie. zwrócono uwagę, że polityka prozdrowotna musi iść w kierunku obywatela świadomego, który ma być prowadzony przez system zdrowotny nie tylko w chorobie, ale gdy jeszcze jest zdrowy.
Ważna staje się więc rola lekarzy pediatrów, rodzinnych i pierwszego kontaktu, aby zachęcali młodych ludzi do aktywnego fizycznie trybu życia i nie udzielali bez zastanowienia zwolnień z lekcji w-f.
Zmiana postaw społecznych, uświadamianie, że obywatel ma konstytucyjny obowiązek dbania o własne zdrowie, powinna być prowadzona jako jeden z najważniejszych elementów programu wychowawczego.
Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu wiceminister edukacji Sławomir Krzyżanowski podkreślił, jak ważną rolę dla zdrowia mają zachowania prozdrowotne. Dlatego m.in. wprowadzając nową podstawę programową nauczania od roku szkolnego 2009-2010, dano możliwość realizowania części obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego w formie zajęć do wyboru przez uczniów. Chodzi o zajęcia sportowo-rekreacyjne, sprawnościowo-zdrowotne, a nawet zajęcia taneczne i aktywną turystykę.
Ponadto podjęto działania systemowe na wielu poziomach - od kilku lat prowadzone są programy zachęcające do ruchu i zachowań prozdrowotnych, nad którymi wspólnie pracują ministerstwa zdrowia, edukacji oraz sportu i turystyki.
Edukacja jest prowadzona nie tylko w szkołach, czy środowiskach pacjentów, ale także odbywają się spotkania dla lekarzy rodzinnych i pierwszego kontaktu, od których w największym stopniu zależy rozwój młodych ludzi i zapobieganie problemom związanym z unikaniem aktywnego fizycznie trybu życia.
Wzrasta odsetek szkół, które korzystają z możliwości wyboru form wychowania fizycznego. Młodzież chętniej uczestniczy w zajęciach ruchowych, gdy są one zróżnicowane i ciekawe.
Wyniki monitorowania zajęć wychowania fizycznego w formach do wyboru wskazuje, że wzrasta odsetek szkół, które korzystają z tej możliwości. W przypadku szkół podstawowych odsetek ten wzrósł z 26 proc. do 33 proc., w przypadku gimnazjów z 51 proc. do 56 proc., a w szkołach ponadgimnazjalnych z 17 proc. do 33 proc – podaje PAP.
Z powodzeniem jest realizowany rządowy program „Radosna szkoła”, dzięki któremu powstały place zabaw, które cieszą się dużą popularnością wśród najmłodszych obywateli.
Miejmy nadzieję, że działania te staną się priorytetem w projektowaniu systemu opieki zdrowotnej i będziemy mogli dopisać do hasła „Polak potrafi” słowa „być zdrowy”.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.