Polaków przestaje być stać na szczepienia zalecane

Udostępnij:
Eksperci zauważają spadek wyszczepialności dorosłych Polaków na szczepienia zalecane. W rozmowie z portalem termedia.pl dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, mazowiecki konsultant ds. chorób zakaźnych, jako główny czynnik takiego zjawiska upatruje ubożenie społeczeństwa. – Coraz częściej ludzi nie stać na szczepienia zalecane, które są odpłatne – mówi.
Jak informuje ekspert, wyszczepialność wśród dorosłych przeciwko grypie sięga 3 proc. A jeszcze kilka lat temu było to 6 proc. – O tym, że ze wyszczepialnością dorosłych na szczepienia zalecane nie jest dobrze, wielokrotnie informowaliśmy resort zdrowia. Sugerowaliśmy, aby resort rozważył partycypowanie w kosztach takich szczepień. Jednak zdaniem ministerstwa, profilaktyka zdrowotna to sprawa obywatela, a obywatela coraz rzadziej na to stać – mówi dr Cholewińska-Szymańska. Jako przykład podaje koszt szczepienia przeciw HPV – wirusowi brodawczaka ludzkiego, który jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju raka szyjki macicy. – To wydatek powyżej tysiąca złotych. Niewiele ludzi może sobie pozwolić na takie szczepienie – dodaje.

Lepiej jest z realizowaniem obowiązku szczepień dzieci (szczepienia są bezpłatne), zgodnie z kalendarzem szczepień. – Całe szczęście, zdecydowana większość rodziców szczepi swoje dzieci. Od kilku lat wyszczepialność wynosi średnio 95 proc. Mogłaby być na jeszcze większa, gdyby w edukację społeczeństwa na temat szczepień mocniej włączyło się środowisko lekarskie – informuje dr Cholewińska-Szymańska.
Zdaniem Jana Bondara, rzecznika prasowego Głównego Inspektoratu Sanitarnego, polski rodzic staje się coraz bardziej wyedukowany, jeśli chodzi o obowiązkowe szczepienia dzieci.
– Cieszy, że społeczeństwo ma zdrowy dystans do działań tzw. ruchów antyszczepionkowych, które okazują się bardziej głośne niż skuteczne w zniechęcaniu „czarnym PR” do szczepień - mówi portalowi termedia.pl rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.