Polki obróciły się plecami do badań profilaktycznych

Udostępnij:
Tylko 42 proc. uprawnionych Polek skorzystało dotychczas z programu profilaktyki raka piersi, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a zaledwie 21 proc. – z programu profilaktyki raka szyjki macicy – wynika z danych NFZ. Dlaczego tak niewiele?
- Nie mam czasu, nie mam ochoty, nie znam się, boję się – te odpowiedzi słyszę najczęściej, kiedy pytam pacjentki, dlaczego nie skorzystały z tych programów – tłumaczył ordynator oddziału endokrynologii ginekologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach doc. Paweł Madej.

- Jak przypomniała rzeczniczka śląskiego oddziału NFZ Małgorzata Doros, populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy jest adresowany do kobiet w wieku 25-59 lat, które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat – pisze Onet.

Bezpłatne badania cytologiczne można wykonać w każdej poradni ginekologicznej, która ma umowę z NFZ. Skierowanie nie jest potrzebne.

Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi jest adresowany do kobiet w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat. Portal przypomina, że bezpłatne badania mammograficzne w ramach programu można wykonać w zakładach opieki zdrowotnej, które podpisały z NFZ umowę na realizację programu. Również w tym przypadku skierowanie nie jest potrzebne.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.