Polscy emeryci przegonili w jakości życia... Afrykańczyków

Udostępnij:
Według tegorocznego raportu Global Retirement Index przygotowanego przez francuski bank Natixis, który powstał w oparciu o analizę kilku kluczowych dla komfortu życia aspektów: stanu zdrowia emerytów, zasobności ich portfela, jakości życia i dobrobytu materialnego wynika, że najlepiej seniorzy żyją w Szwajcarii. A jak jest w Polsce?
Wskaźnik ogólnej jakości życia emerytów tym razem dla Polski był łaskawy. Już nie jesteśmy "sto lat za Murzynami", bo uplasowaliśmy się na 33. pozycji wyprzedzając afrykańskie Togo, Republikę Środkowoafrykańską, Demokratyczną Republikę Konga, Komory i Lesotho.
Niestety, wciąż jesteśmy za południowymi sąsiadami: Czechy -15. miejsce i Słowacja - 28. miejsce.

Na samym szczycie zestawienia drugi raz z rzędu znalazła się Szwajcaria, która wyprzedza Norwegię, zwyciężczynię rankingu z 2013 roku. Kolejne miejsca - z tą samą liczbą punktów - zajmują Australia, Islandia, Holandia, Szwecja i Dania. Za nimi znalazły się Austria i Niemcy oraz zamykająca pierwszą dziesiątkę Nowa Zelandia.

Pierwsza dziesiątka państw najlepszych dla emerytów wraz z przyznaną im liczbą punktów:
1. Szwajcaria 82
2. Norwegia 81
3. Australia 77
4. Islandia 77
5. Holandia 77
6. Szwecja 77
7. Dania 77
8. Austria 76
9. Niemcy 76
10. Nowa Zelandia 75

Z punktu widzenia naszych badań nie wyglądamy już tak "wesoło", a... jeszcze gorzej.

Osoby w wieku podeszłym starość definiują jako spadek sprawności zdrowotnej – mówił prof. Bolesław Smoliński - mówi o tym aż 56 proc. z nich, a 50 proc. twierdzi, że starość zaczyna się, gdy człowiek zaczyna zależeć od innych. To bardzo niepokojąca definicja wieku podeszłego.

Za niespełna ćwierć wieku prawie co trzeci mieszkaniec Polski będzie miał 60 lat i więcej, jednak stan zdrowia nie pozwala na pełne wykorzystanie drzemiącego w tych ludziach potencjału. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i przygotowanie ludzi do zdrowego życia, które zaowocuje zdrową starością.Według danych statystycznych, jesteśmy w europejskiej czarnej czołówce w zakresie jakości starzenia się, aktywności fizycznej i zadowolenia z życia. Podobnie w dziedzinie aktywności zawodowej i społecznej.
Pomimo wielu działań rządowych i dużych nakładów finansowych, o czym wspomniał minister Arłukowicz, wciąż jeszcze zbyt mały nacisk kładziony jest na geriatrię. Mamy zbyt mało lekarzy przygotowanych do zajmowania się ludźmi starszymi - to wnioski z ubiegłorocznego "I Kongresu Zdrowego Starzenia się".
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.