Polska Razem: w ochronie zdrowia potrzeba więcej pieniędzy

Udostępnij:
Jarosław Gowin, lider Polski Razem na konferencji w Sejmie przedstawił postulaty dotyczące ochrony zdrowia. Zdaniem partii potrzebne jest zwiększenie nakładów, uproszczenie systemu finansowania oraz powołanie międzyresortowego zespołu, który miałby na celu zatrzymanie lekarzy i pielęgniarek w Polsce.
Na konferencji w Sejmie byli także przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Działacze Polski Razem proponowali współpracę między podziałami w obszarze reformy ochrony zdrowia, która ich zdaniem jest konieczna.

- System ochrony zdrowia w Polsce działa źle; wszyscy są niezadowoleni i wymaga on gruntownej naprawy. Pierwszym aspektem jest zrównoważenie nakładów publicznych na ochronę zdrowia z koszyków (świadczeń) gwarantowanych - mówił Konstanty Radziwiłł, wiceprezes NRL. Według niego obecnie brak takiego zrównoważenia powoduje ograniczenie lub brak dostępności do niektórych świadczeń.

Zdaniem Radziwiłła, także organizacja w służbie zdrowia w Polsce "leży". - Minister zdrowia, który powinien być odpowiedzialnym regulatorem, wycofuje się z wcześniejszych zapewnień o krok do tyłu; efekt jest taki, że mamy do czynienia z chaotyczną konkurencją wszystkich ze wszystkim, ale koordynacji nie ma żadnej - podkreślił.

O chaosie w służbie zdrowia - zwłaszcza w kontekście wprowadzania tzw. pakietu onkologicznego - mówił też Andrzej Sośnierz. Według niego odpowiada za to minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Sośnierz przekonywał, że aby uzdrowić służbę zdrowia, trzeba ją zdecentralizować oraz zmienić zasady finansowania i odstąpić od obecnego trybu przeprowadzania konkursów na rzecz "negocjacyjnego zawierania kontraktów".

Z kolei Krzysztof Bukiel apelował o wprowadzenie dla wszystkich - z rolnikami i przedsiębiorcami włącznie - jednakowych bonów zdrowotnych, płatnych z kasy państwowej. - Nie rekomendujemy natomiast i przestrzegany przed wprowadzeniem tzw. budżetowej służby zdrowia, czyli takiej, w której szpitale dostają pieniądze nie za to, że wykonują świadczenia, ale za to, że istnieją - zastrzegł Bukiel.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.