Polska przejęła prezydencję w Radzie UE – uroczysta gala w Warszawie
– Przez najbliższe pół roku będziemy koncentrować się na najważniejszych kwestiach: bezpieczeństwie, konkurencyjności i innowacjach. Wyobraźnia, odwaga i silne przywództwo są źródłem naszej siły – powiedział premier Donald Tusk podczas gali inaugurującej prezydencję naszego kraju w Radzie Unii Europejskiej.
3 stycznia wieczorem w budynku Teatru Wielkiego – Operze Narodowej w Warszawie odbyła się gala inaugurująca polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Podczas wydarzenia głos zabrali premier Donald Tusk i szef Rady Europejskiej Antonio Costa. Wcześniej podczas spotkania przywódcy omówili bieżące tematy z agendy UE, w tym priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE.
– Jak opowiedzieć tę wspaniałą historię, a właściwie puentę wspaniałej polskiej historii w Europie w siedem minut w tak ważnym dla Polski i Europy dniu? – rozpoczął swoją przemowę premier Tusk, podkreślając, że prezydencja naszego kraju w Unii Europejskiej to będzie bardzo trudne sześć miesięcy.
Podczas ceremonii otwarcia głos zabrał także Antonio Costa.
– Nie ma lepszego czasu na polskie przywództwo w UE – wskazał szef Rady Europejskiej.
Polska prezydencja w Radzie UE
1 stycznia 2025 r. Polska przejęła od Węgier półroczną prezydencję. Sprawuje ją po raz drugi, pierwszy raz nasz kraj przewodził pracom krajów członkowskich w drugiej połowie 2011 r.
Polska prezydencja realizowana będzie pod hasłem „Bezpieczeństwo, Europo!”. Jak zapowiedziano, skupiać się będzie przede wszystkim na wzmacnianiu bezpieczeństwa w Europie.
Polska w ramach trwającej sześć miesięcy prezydencji będzie kierować pracami ministrów w Radzie UE. Nasz kraj chce skupić się na jego siedmiu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym.
Priorytety zdrowotne
W ostatnim obszarze Polska chce akcentować m.in. konieczność poprawy bezpieczeństwa lekowego UE, poprzez dywersyfikację łańcuchów dostaw leków i wsparcie dla ich produkcji we wspólnocie. Skoncentruje się też na sposobach poprawy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w dobie rozwoju technologii cyfrowych oraz działaniach promujących zdrowie i profilaktykę chorób.
Nasz główny cel podczas polskiej prezydencji to postawienie bezpieczeństwa i dobra pacjenta w centrum wszystkich działań.
– Przekonaliśmy Unię Europejską, że najważniejsze podczas naszej prezydencji w UE będzie zadbanie o bezpieczeństwo na wielu poziomach, ale przede wszystkim w obszarze zdrowia. Nasza prezydencja będzie propacjencka, będziemy reprezentować także prawa do bezpieczeństwa lekowego mniejszych i mniej zamożnych państw – powiedziała w połowie grudnia minister zdrowia Izabela Leszczyna.
– Pomimo konieczności realizacji wielu technicznych i regulacyjnych zadań pacjent będzie zawsze na pierwszym miejscu – zapewniła wiceminister Katarzyna Kacperczyk na wspólnej konferencji z szefową resortu.
Zdaniem wiceminister, polska prezydencja w Radzie UE będzie okazją do pokazania nie tylko dobrych praktyk, ale również fachowców, których praca przyczyniła się do osiągnięć Polski na polu profilaktyki.
– Mamy ambicję, żeby pokusić się o analizę i wymianę doświadczeń krajów unijnych w zakresie oceny efektywności programów profilaktycznych i, szerzej mówiąc, instrumentów profilaktyki. Chcielibyśmy zrobić przegląd unijnych programów, żeby ocenić, które instrumenty tak naprawdę działają. Bo profilaktyka to edukacja, ale też dostępność rozwiązań – faktyczna i ekonomiczna – i te tematy będziemy w czasie naszej prezydencji podejmować – mówiła wiceszefowa resortu.
– Uzgodniliśmy również z Komisją Europejską i z państwami członkowskimi, że w kontekście zagrożeń nowotworami i chorobami układu krążenia w czasie pierwszego spotkania Rady Unii Europejskiej odbędzie się dyskusja dotycząca rewizji dyrektywy tytoniowej. Choć prace nie rozpoczną się w czasie naszej prezydencji, bo to jest dość skomplikowany temat – wskazała.
Katarzyna Kacperczyk zaznaczyła, że na okres polskiej prezydencji w Radzie UE przypadnie implementacja pakietu legislacyjnego dotyczącego Europejskiej Przestrzeni Danych Zdrowotnych. – To jest szczególnie ważny moment, bo będzie się wtedy kształtować architektura instytucjonalna tego systemu zarówno na szczeblu krajowym, jak i unijnym. Mamy bardzo bogate doświadczenia w obszarze cyfryzacji i mamy ambicję, żeby je zaprezentować – podkreśliła.
W ciągu najbliższego półrocza w związku z prezydencją w Polsce odbędzie się ponad 300 oficjalnych spotkań, w tym 22 nieformalne rady z udziałem unijnych ministrów. W styczniu odbędą się dwie z nich – 21 i 22 stycznia spotkają się ministrowie odpowiedzialni za edukację, zaś 30 i 31 stycznia – ministrowie odpowiedzialni za sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne.
NA ŻYWO | Gala otwierająca polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. https://t.co/MP59poHSKN
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) January 3, 2025
Przeczytaj także: „Polityka lekowa – priorytet na prezydencję”.