123RF

Ważne zmiany dotyczące współczynników korygujących

Udostępnij:

Minister zdrowia wprowadził zmiany do rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Z wpółczynników korygujących będą mogły skorzystać placówki, które są w trakcie postępowań o odnowienie akredytacji.

Proponowana zmiana umożliwi zastosowanie współczynników korygujących wartość ryczałtu systemu zabezpieczenia, ze względu na posiadanie przez świadczeniodawcę certyfikatu akredytacyjnego, w okresie rozliczeniowym obejmującym 2025 r., również w odniesieniu do podmiotów, w przypadku których ważność takiego certyfikatu wygasła przed rozpoczęciem okresu planowania, a jednocześnie nie została zakończona procedura oceniająca prowadzona w związku z wnioskiem o odnowienie akredytacji.

Z przewidzianych współczynników korygujących będą mogły skorzystać podmioty, które z odpowiednim wyprzedzeniem dopełniły wszelkich formalności w celu odnowienia akredytacji, natomiast nie uzyskały nowych certyfikatów akredytacyjnych przed rozpoczęciem okresu planowania, ze względu na przedłużający się okres procedury oceniającej.

Resort podkreśla, że warunkiem skorzystania z tej możliwości było przekazanie dyrektorowi oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, do końca lutego 2024 r., certyfikatu akredytacyjnego dotyczącego posiadanych profili systemu zabezpieczenia, którego ważność wygasła przed rozpoczęciem okresu planowania, wraz z oświadczeniem kierownika podmiotu leczniczego, że mimo złożenia wniosku o udzielenie akredytacji na kolejny okres, nie później niż 6 miesięcy przed upływem ważności certyfikatu, nie została zakończona procedura oceniająca.

Ministertwo tłumaczy, że obecne opóźnienia w wydawaniu certyfikatów wynikały z ograniczenia możliwości przeprowadzania przeglądów akredytacyjnych przez ośrodek akredytacyjny. Było to następstwem konieczności powtórzenia postępowania przetargowego, mającego na celu wyłonienie wizytatorów realizujących przeglądy akredytacyjne. 

MZ dostrzegając ograniczenia ośrodka akredytacyjnego w przeprowadzeniu przeglądów akredytacyjnych na podstawie ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych, w ustawie z 16 czerwca 2023 r. o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta,  w przepisach art. 43 i art. 44 wprowadzono regulacje dotyczące procesu tworzenia korpusu odpowiednio wykwalifikowanych wizytatorów, jak również ich wynagrodzeń.

Zmiany te – jak wyjaśnia resort - łącznie z procedurą zawartą w art. 29 ust. 1 tej ustawy, zgodnie z którą przeprowadzenie procedury oceniającej będzie odbywać się w okresie 12 miesięcy od złożenia wniosku o akredytację, mają na celu niezbędne usprawnienie prowadzenia postępowań o udzielenie akredytacji.

Rozporządzenie ministra zdrowia poniżej:



Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.