Polskie szpitale tracą cierpliwość: ministerstwo zwleka z powołaniem Punktu Kontaktowego

Udostępnij:
Polska Federacja Szpitali i Polskie Stowarzyszenie Dyrektorów Szpitali zwróciło się z apelem do Ministerstwa Zdrowia o powołanie przewidzianego w dyrektywie transgranicznej Krajowego Punktu Kontaktowego. Bez niego – nasze szpitale tracą miliony.
-Zwracamy się do Ministerstwa Zdrowia o jak najszybsze konsultacje z naszym środowiskiem w sprawie organizacji funkcjonowania Krajowego Punktu Kontaktowego (KPK) oraz wszelkich innych działań mających na celu umożliwienie polskim szpitalom przyjmowanie pacjentów z innych krajów EU. Przypominamy, że zgodnie z zapisami Dyrektywy, KPK powinny konsultować się m.in. z organizacjami świadczeniodawców. W nawiązaniu do zapisów Dyrektywy, które mówią, że KPK należy ustanowić w sposób skuteczny i przejrzysty zwracamy się z apelem o wspólne działanie – czytamy w oświadczeniu menedżerów polskich szpitali.

Autorzy dodają, że sprawnie działający KPK jest niezwykle istotnym czynnikiem, umożliwiającym polskim szpitalom pozyskiwanie – i leczenie - na większą skalę pacjentów ubezpieczonych w innych krajach UE.

-Proponujemy jak najszybsze powołanie zespołu roboczego z udziałem przedstawicieli naszego środowiska celem realizacji tych postanowień dyrektywy, które są związane z udzielaniem świadczeń przez polskie szpitale pacjentom europejskim ubezpieczonym poza naszym krajem – piszą autorzy oświadczenia.

Bez tego: pozyskiwanie pacjentów z innych części Europy (na których liczą polskie szpitale): będzie mocno utrudnione.

W imieniu ogólnopolskich organizacji sektora szpitalnego oświadczenie podpisali Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali i Mieczysław Pasowicz, prezes Polskiego Stowarzyszenie Dyrektorów Szpitali
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.