Południe Polski przeciw pakietowi. Kto zrezygnował, kto się waha?

Udostępnij:
Ile placówek zrezygnowało dotychczas z pakietu onkologicznego? Na razie mniej więcej jedna na czterdzieści. Najwięcej rezygnacji wpłynęło do NFZ na Śląsku, Małopolsce i Podkarpaciu. Południe Polski – jest przeciw. Kto zrezygnował z pakietu?
Odpowiednie zestawienie przygotował portal money.pl. Wiele placówek z centrum i północy także rozważa odejście od pakietu. Wahają się. Dlaczego?

- Wypowiadanie pakietu chyba nie jest do końca dobrym pomysłem. Lepiej pracować nad nim, wyławiać błędy i zgłaszać je do ministerstwa - wyjaśnia prezes PPOZ Bożena Janicka. - Liczymy na to, że znajdziemy się w zespole do spraw monitorowania pakietu, który ma powołać minister i będziemy mogli przedstawić nasze uwagi. Właśnie robimy podsumowanie -dodaje

-Zespół jeszcze nie powstał. W resorcie Bartosza Arłukowicza udało się ustalić, że do grupy wejdą przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz środowisk medycznych, jednak skład zostanie upubliczniony po jego ostatecznym zatwierdzeniu. Na to prawdopodobnie trzeba będzie jeszcze poczekać, ponieważ grupa ma zająć się oceną pakietu dopiero po pół roku jego funkcjonowania, a minęło dopiero 1,5 miesiąca – pisze money.pl .

Akcję sprzeciwu wobec pakietu na początku miesiąca zapowiadały organizacje medyczne. Według danych NFZ w dwa tygodnie po tym wezwaniu – zrezygnowała 1 na 45 placówek medycznych. I cały czas dochodzą następne.

Kto zrezygnował? Za money.pl prezentujemy dane NFZ sprzed około tygodnia (świeższych zestawień jeszcze nie ma):

Górny Śląsk – 17 rezygnacji
Podkarpacie – 12 rezygnacji
Małopolska – 10 rezygnacji
Pomorze, Łódzkie, Zachodnie Pomorze – trzy województwa po 8 rezygnacji
Opolszczyzna – 5 rezygnacji
Wielkopolska – 3 rezygnacje
Lubuskie – 1 rezygnacja
W pozostałych województwach: nikt nie zrezygnował.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.