Porozumienie 1 Czerwca do Ministerstwa Zdrowia: skąd to „wiem, ale nie powiem?”

Udostępnij:
-Ministerstwo Zdrowia kwestionuje dane na temat refundacji zebrane przez niezależną firmę. Ale swoich danych nie ujawnia – alarmuje Porozumienie 1 Czerwca. Wie ale nie powie. Porozumienie apeluje do Ministerstwa o ich upublicznienie.
-Budżet płatnika NFZ zanotuje zgodnie z prezentowana analizą IMS Health na koniec roku oszczędności w wysokości około 1,5 miliarda z czego około 780 milionów pochodzić będzie z kieszeni pacjentów. Te dane zostały przez IMS Health zgromadzone na podstawie danych z ok. 3000 aptek i zanalizowane nieodpłatnie na prośbę środowisk pacjenckich – pisze Porozumienie.

-Wyrażamy zaniepokojenie brakiem upublicznienia danych i analiz przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ. Nie wyobrażamy sobie sytuacji, w której urzędy państwowe nie monitorują systemu wprowadzając tak rewolucyjne zmiany, jednocześnie podważając analizy niezależnych firm badających rynek farmaceutyczny – czytamy w oświadczeniu.

„W sytuacji, gdy dane ekspertów są podważane przez Ministerstwo Zdrowia jako niewiarygodne wzywamy Ministerstwo do przedstawienia własnych danych dotyczących skali opłat pacjentów za recepty 100% na leki refundowane, do określenia wpływu ustawy refundacyjnej na zdrowie publiczne, do podania w których grupach leków spadek sprzedaży był największy i czy towarzyszył mu wzrost sprzedaży recept na leki refundowane pełnopłatne. Fakty powinny polemizować z faktami i do takiej profesjonalnej polemiki wzywamy administrację publiczną i instytucje odpowiedzialne za zdrowie publiczne w Polsce. Są przecież odpowiedzialne za monitorowanie skutków regulacji” – dodaje Porozumienie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.