Poseł Joński interpeluje do ministra zdrowia ws. sprzedaży leków OTC

Udostępnij:
Jakie kroki zamierza podjąć Ministerstwo Zdrowia w celu uniemożliwienia wywozu leków za granicę?, Czy dla zapewnienia większego bezpieczeństwa pacjentom Ministerstwo Zdrowia rozważa zmianę sposobu sprzedaży leków z kategorii OTC? – w jednej z ostatnich interpelacji poseł Dariusz Joński (SLD) pyta ministra zdrowia.
Parlamentarzysta w sprawie dostępności i sprzedaży leków posiadających kategorię OTC oczekuje od szefa resortu zdrowia odpowiedzi także na inne pytania: Czy zamierza Pan podjąć działania w celu dystrybuowania leków ratujących życie i zdrowie przez większą ilość hurtowni farmaceutycznych?, Czy Ministerstwo Zdrowia w jakikolwiek sposób monitoruje sposób przechowywania i sprzedaży leków posiadających kategorię OTC przez placówki (sklepy, stacje benzynowe, itp.) nie będące aptekami?

Dariusz Joński w kwietniu br. uczestniczył w spotkaniu z przedstawicielami Okręgowej Izby Aptekarskiej w Łodzi. Farmaceuci – jak informuje poseł – podnieśli kilka istotnych kwestii, które są kluczowe dla bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków, m.in. dostępności leków i sprzedaży leków posiadających kategorię OTC.

„Ze względu na wagę poruszanych tematów na tym spotkaniu pragnę zasygnalizować Panu Ministrowi najważniejsze problemy, jakie poruszane były przez przedstawicieli Okręgowej Izby Aptekarskiej w Łodzi” – można przeczytać w interpelacji.

Są to dostępność leków – Według farmaceutów obecnie zaobserwować można znaczący problem z dostępnością leków, głównie tych ratujących zdrowie i życie. Główną tego przyczyną jest ich wywóz za granicę oraz to, iż leki te są dystrybuowane jedynie przez wybrane hurtownie farmaceutyczne w systemie tzw. sprzedaży bezpośredniej. Pozostałe hurtownie farmaceutyczne mają uniemożliwiony lub ograniczony dostęp do leków. Apteki współpracujące z „wykluczonymi” hurtowniami nie mogą więc zagwarantować swoim pacjentom leków ratujących życie.

Sprzedaż leków posiadających kategorię OTC – Obecnie polskie przepisy zezwalają na to, iż leki posiadające kategorię OTC są dostępne na stacjach benzynowych, w kioskach, w marketach, w sklepach spożywczych itd. Placówki te nie gwarantują jednak w najmniejszym stopniu bezpieczeństwa dotyczącego farmakoterapii, ponieważ nie zatrudniają farmaceutów, którzy są powołani do udzielenia informacji o działaniu leku oraz do sprawowania nadzoru nad lekami oraz nad farmakoterapią. Zdarza się również niestety, że w placówkach tych sprzedaje się pacjentom leki wycofane z obrotu. Leki są tam także bardzo często przechowywane w niewłaściwych warunkach. Według farmaceutów sytuacja ta stwarza istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.