Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Posłowie o szkołach zawodowych dla lekarzy

Udostępnij:
1 października posłowie w Sejmie rozpoczną pracę nad nowelizacją, zgodnie z którą kształcenie lekarzy będzie możliwe także przez uczelnie zawodowe. Przepisy wprowadzające taką możliwość zostały dopisane do projektu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, dotyczącej między innymi kredytów na studia medyczne.
Dopisane – bo w pierwotnej wersji projektu nie było mowy o zmianie, która zakłada, że nie tylko uczelnie akademickie, ale także szkoły wyższe zawodowe będą mogły starać się o pozwolenie na kształcenie medyków. Została ona wprowadzona na etapie prac rządowych nad projektem nowelizacji, bez konsultacji publicznych.

Obecnie studia lekarskie mogą prowadzić szkoły medyczne i niemedyczne – te drugie muszą występować o zgodę ministra. Otrzymają ją, jeżeli spełnią wiele warunków. Zgodnie z art. 53 ust. 6 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 478 ze zm.) pozwolenie na utworzenie studiów na kierunkach lekarskim lub lekarsko-dentystycznym może uzyskać uczelnia akademicka, czyli taka, która prowadzi także działalność naukową.

Rządzący – dzięki nowelizacji ustawy – chcą jednak, aby o takie zgody mogły występować nie tylko uczelnie akademickie, ale też zawodowe, które skupiają się głównie na praktycznym kształceniu studentów, a nie na prowadzeniu badań. W efekcie prawo do ubiegania się pozwolenie na uruchomienie kierunku lekarskiego zyskałoby nawet 241 uczelni zawodowych.

Jeśli chcesz ściągnąć nowelizację, kliknij w: Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw.

Przeczytaj także: „Lekarz wykształcony w szkole zawodowej?” i „Adam Niedzielski o medykach kształconych w szkołach zawodowych”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.