Postaw babci drinka: alkohol może mieć dobry wpływ na zdrowie emerytek

Udostępnij:
Na łamach prestiżowego "BMJ" ukazała się praca, która w sposób bardzo przekonujący wytrąca większość argumentów tym, którzy są przekonani, że picie alkoholu może być dobre dla zdrowia. Są jednak tacy, którym picie zdrowie przynieść może. Kim są?
Jej autorzy - zespół z University College London i University of Sydney - przypominają m.in., że picie alkoholu wiąże się dziś z ponad 200 rodzajami ostrych i przewlekłych schorzeń, których koszty - zarówno te czysto medyczne, jak i gospodarcze oraz socjalne - sięgają 55 mld funtów w samej tylko Anglii – pisze „Gazeta Wyborcza”.

-Szacuje się, że na całym świecie z powodu chorób związanych z alkoholem umiera 3 mln osób rocznie - piszą kierujący badaczami dr Knott-Craig z Londynu i prof. Emmanuel Stamatakis.

Jak donosi dziennik w badaniu zwracano bardzo dokładną uwagę na to, kto pije lub pił dużo, umiarkowanie, a kto jest abstynentem. Po porównaniu wszystkich informacji okazało się, że jedyna grupa, która może osiągać jakiekolwiek potencjalne korzyści z wypicia drinka dziennie, to kobiety powyżej 65. roku życia.

Naukowcy z Uniwersytetu w Lund, publikując swoją pracę w "The European Journal of Neurology", piszą, że z eksperymentów na szczurach może wynikać, iż duże ilości alkoholu niszczą komórki nerwowe, które mogą być źródłem patologicznych białek przyczyniających się do rozwoju ALS.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.