Poszerzamy HERyzonty, czyli jak wiedza pomaga wygrać z rakiem

Udostępnij:
Ruszyła kampania „Poszerzamy HERyzonty” skierowana do kobiet chorujących na raka piersi i ich bliskich. Dzięki akcji organizowanej przez Federację Stowarzyszeń „Amazonki”, we współpracy z Fundacją „Alivia”, kobiety będą mogły dowiedzieć się więcej o swojej chorobie, jej przyczynach i możliwościach leczenia. Do walki o siebie zachęcają sportowcy, m.in. Justyna Kowalczyk, Kinga Baranowska, Zofia Noceti-Klepacka, Sławomir Chmura.
Przeżywanie złości, rozpaczy, zaskoczenia to naturalne reakcje na wiadomość o diagnozie: rak piersi. Wszystkie te etapy są konieczne do zrozumienia i zaakceptowania faktu jakim jest choroba nowotworowa w życiu konkretnej osoby i jej rodziny. Jednak wiele kobiet pozostaje na etapie wycofania i bierności, trwając w lęku i niewiedzy na temat przyszłości. A przecież raka można leczyć, z rakiem można żyć! Niezwykle ważny jest aktywny udział pacjenta w procesie leczenia. Wiedza o chorobie, otwartość na współpracę z lekarzem, przyjęcie wsparcia najbliższych - to najważniejsze i zarazem najtrudniejsze wyzwania, jednak niezwykle pomocne w skutecznej walce z rakiem.

W chorobie jak w sporcie

Pokonać lęk, strach, ból, zmęczenie, samych siebie to umiejętności charakteryzujące największych mistrzów i zadanie dla osób, które mierzą się z najtrudniejszym przeciwnikiem – chorobą. Ważna jest nie tylko siła, ale i taktyka. Kampania zyskała już poparcie znanych sportowców, którzy swoją postawą potwierdzają, jak ważne dla zwycięstwa jest poznanie przeciwnika i ciągłe zdobywanie wiedzy o nim. Do akcji włączyli się m.in. Kinga Baranowska, Iwona Guzowska, Justyna Kowalczyk, Zofia Noceti-Klepacka, Anna Lewandowska, Marek Kamiński, Sławomir Chmura. Ich osiągnięcia, podobnie jak te pacjentów, nie przychodzą łatwo. Trzeba włożyć wiele wysiłku – nieustannie się uczyć, trenować, a po upadku - podnosić się i nie poddawać. Nie zawsze są medale i pierwsze miejsca, czasem zwycięstwem jest już pokonanie własnych słabości, czy poprzednich wyników. To właśnie tacy sportowcy mogą przekonać wiele tysięcy chorych, że z rakiem piersi można wygrać – ale trzeba do tej walki się przygotować.

O tym jak ważne jest poznanie swojej choroby wie Agata Polińska, wiceprezes Fundacji Onkologicznej Osób Młodych „Alivia”: „Drugi atak choroby był prawdziwym wyzwaniem - wszystkie dostępne statystki i czynniki rokownicze rysowały przede mną czarne scenariusze. Szanse, że zmiany całkowicie się wycofają były znikome. Najpierw przyszła chwila słabości, ale zaraz po niej odezwał się we mnie duch walki – przecież nie mogę się poddać, muszę przynajmniej spróbować. Razem z bratem szukaliśmy informacji o HER2-dodatnim raku piersi, możliwościach leczenia go, innych chorych. Każda była na wagę złota, każda dodawała otuchy. To była długa droga - trudna, ale radosna, bo każdy dzień był zwycięstwem. Od diagnozy minęło sześć lat, od wyleczenia wznowy - ponad cztery. Żyję! Raka nie widać. Dlatego głośno mówię: Poszerzaj HERyzonty! – ta wiedza może Ci uratować życie.”

Poszerz swoje HERyzonty

Hasło akcji nawiązuje do receptora HER2 – jego nadaktywność oznacza dla pacjentki ostrzejszy przebieg choroby, a kiedyś – gorsze rokowania. Dziś o rodzinie HER wiemy już więcej. Najpierw odkryto wagę receptora HER2, obecnie wiemy już o „niebezpiecznych związkach” HER2-HER3. To jest wiedza, którą każda pacjentka powinna mieć, poszerzać swoje HERyzonty.
„Rak to choroba, z którą można i trzeba walczyć – nie wolno się poddawać, bo przeciwnik to wyczuje i zada bolesny cios. Medycyna każdego roku przynosi nowe odkrycia i dostarcza zarówno lekarzom, jak i pacjentom skuteczną broń, ale samo specjalistyczne wyposażenie to za mało” – mówi Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”.

Aby ułatwić pozyskiwanie wiedzy, organizatorzy projektu zapraszają do odwiedzenia strony internetowej www.heryzonty.pl, zawierającej informacje nt. raka piersi oraz materiały przygotowane z udziałem gwiazd sportu. Witryna aktualizowana będzie o najnowsze doniesienia dotyczące postępów medycyny w walce z rakiem. W najbliższym czasie udostępniona zostanie także broszura edukacyjna nt. HER2-dodatniego raka piersi, pod redakcją dr hab. n. med. Marii Litwiniuk z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. Na stronie kampanii pojawią się również informacje o warsztatach edukacyjnych dla pacjentek z udziałem lekarzy onkologów, psychoonkologów, jak również kobiet, które swoją historią potwierdzają, że warto stawić czoła chorobie.
Organizatorzy kampanii pojawią się na wybranych imprezach, zachęcając publiczność do edukacji nt. nowotworów. Pierwsze tego typu wydarzenie odbyło się 28 września br., kiedy to Federacja Stowarzyszeń „Amazonki” zagościła z kampanią Poszerzamy HERyzonty na Gali KSW. Kilkutysięczna widownia oraz jedni z najlepszych „fighterów” usłyszeli o raku piersi i konieczności jednoczenia się wokół walki z tym nowotworem.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.