Powstaje piąty w Polsce bank mleka kobiecego, tym razem w Opolu

Udostępnij:
W Opolu w szpitalu położniczym powstanie bank mleka kobiecego. Kobiety, których dzieci urodziły się na przykład za wcześnie będą mogły z niego korzystać i karmić dziecko naturalnym pokarmem, a nie sztucznymi mieszankami.
Bank ma powstać w drugiej połowie roku.

- Za uzyskane środki zaadaptujemy pomieszczenia i zakupimy sprzęt oraz aparaturę medyczną, doposażając też oddział neonatologiczny oraz oddział ginekologiczno-położniczy - zapowiada Edward Puchała, dyrektor Centrum ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, cytowana przez TVN 24.

Jak informuje TVN 24, szpital kupi m.in. odpowiednie zamrażarki, laktatory, urządzenia do pasteryzacji mleka czy komputery niezbędne do prowadzenia banku mleka. Bank - jak mówili jego twórcy - ma służyć dzieciom rodzącym się nie tylko w opolskim szpitalu, ale też w całym regionie. Mleko ma być pozyskiwane od mam, które będą pacjentkami szpitala i nie tylko. Każda z dawczyń zostanie na początek przebadana, tak jak mleko, którym zechce się podzielić.

- W społeczeństwie jest coraz większa wiedza o znaczeniu mleka kobiecego. A wiadomo, że najlepszym dla dziecka pokarmem jest mleko biologicznej matki. Bank mleka jest tak naprawdę drugim, najlepszym wyborem - wyjaśnia dr Aleksandra Wesołowska z Fundacji Bank Mleka Kobiecego.

Banki mleka działają w Polsce od 2012 roku. Pierwszy powstał przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. Pierwsza placówka regionalna powstała w Toruniu.

Banki prowadzą także promocję karmienia naturalnego.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.