Pozytywnie otwarci - kapituła ogłosiła wyniki

Udostępnij:
Ostatnie lata zmieniły wiele w postrzeganiu osób żyjących z wirusem HIV, ale wciąż mamy do czynienia z segregacją społeczną, a ostatnio także z niebezpiecznym lekceważeniem wirusa. Zachęcenie jak największej grupy ludzi do podjęcia konkretnych, kreatywnych działań dotyczących edukacji i aktywizacji, profilaktyki oraz diagnostyki w obszarze AIDS I HIV – było głównym celem konkursu Pozytywnie Otwarci. Znamy już laureatów tegorocznej edycji.
Konkurs skierowany był do organizacji pozarządowych, organów samorządów lokalnych oraz placówek ochrony zdrowia. Granty w tegorocznej edycji otrzymało 8 instytucji, które do jesieni 2013 roku wdrożą 9 projektów uznanych przez Kapitułę za najciekawsze. Wszystkie tegoroczne projekty mają wspierać Krajowe Centrum ds. AIDS w działaniach zmierzających do dalszej poprawy poziomu wiedzy o HIV/AIDS oraz sposobach normalnego życia z wirusem wśród osób 50+, osób seropozytywnych leczących się i pozostających poza systemem opieki zdrowotnej oraz pracowników ZOZ-ów.

Jak zapewniają organizatorzy wszystkie projekty nadesłane na tegoroczny konkurs były na bardzo wysokim poziomie i w rezultacie dyskusja podczas spotkania Kapituły była niezwykle burzliwa. Przy niektórych nagrodzonych projektach decyzje zapadały większością głosów, a nie jednogłośnie.
W kapitule konkursu zasiadł również Janusz Michalak, prezes Zarządu Wydawnictwa Termedia, redaktor naczelny „Menedżera Zdrowia”.

Granty na realizację projektów otrzymają następujące instytucje:

W kategorii „Edukacja w obszarze HIV/AIDS osób w wieku 50+, jako odpowiedź na rosnącą liczbę zakażeń w tej grupie wiekowej”
• Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej Res Humanae z Warszawy za projekt „Decyduję o sobie – profilaktyka HIV wśród kobiet 50+”
• Zjednoczenie na Rzecz Żyjących z HIV/AIDS „Pozytywni w tęczy” z Warszawy za projekt „Dojrzały – świadomy i odpowiedzialny”

W kategorii „Promowanie odpowiedzialnego stylu życia wśród osób żyjących z HIV”
• Stowarzyszenie na Rzecz Osób Wykluczonych i Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym „Podwale Siedem” z Wrocławia za projekt „Nie daj się działaniom niepożądanym leków – razem dla dobra pacjentów”
• Stowarzyszenie Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z Nami” z Warszawy za projekt „Razem być i wytrwać”
• Fundacja Zrobimy z Warszawy za projekt „Bawiąc uczyć”
W kategorii „Edukacja pracowników ZOZ'ów wykonujących badania na obecność HIV, w celu zapewnienia im odpowiedniej wiedzy z zakresu postępowania z osobami zakażonymi HIV
• Stowarzyszenie Wolontariuszy Razem z Torunia za projekt „Szkolenie: dobre praktyki w testowaniu HIV”
• Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej Oddział Terenowy Gdańsk za projekt „Konferencja szkoleniowa nt. HIV/AIDS”.

W kategorii „Aktywizacja i edukacja osób żyjących z HIV, ale pozostających poza systemem polskiej opieki zdrowotnej, jako istoty element zapobiegania rozprzestrzenianiu się HIV”
• Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej Res Humanae z Warszawy za projekt „Jestem na Plus!”
• Stowarzyszenie Plus Minus z Wrocławia za projekt „Usługi interwencyjne mające na celu przeciwdziałanie zamieszkania na „ulicy” osób żyjących z HIV/AIDS”
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.