Premier interweniuje u ministra zdrowia

Udostępnij:
W odpowiedzi na pismo prezesa NRL Macieja Hamankiewicza do premiera Donalda Tuska, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Cichocki zwrócił się do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza z prośbą o spotkanie ministra z przedstawicielami Naczelnej Rady Lekarskiej oraz poinformowanie o podjętych działaniach.
Prezes NRL podziękował szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów za wsparcie działań samorządu lekarskiego, których celem jest naprawa systemu ochrony zdrowia w Polsce oraz wyraził nadzieję, że zaangażowanie kancelarii pozytywnie wpłynie na ministra zdrowia i zmotywuje go do podjęcia skutecznych kroków zmierzających do rozwiązania problemów systemowych zagrażających bezpieczeństwu pacjentów i całej służby zdrowia.

Można domniemywać, że spotkanie do jakiego miałoby dojść będzie kontynuacją problematyki poruszonej w liście otwartym z 24 maja, w którym Naczelna Rada Lekarska, w sytuacji zagrożenia dla funkcjonowania ochrony zdrowia w Polsce zwróciła się z prośbą do Prezesa Rady Ministrów, pana Donalda Tuska, o spotkanie w celu podjęcia wspólnych prac nad skutecznymi działaniami naprawczymi.

W liście otwartym czytamy:

"Nasza prośba jest tym bardziej uzasadniona w sytuacji, w której minister zdrowia nie tylko nie potrafi podjąć skutecznych działań na rzecz poprawy ochrony zdrowia, ale także nie współdziała ze środowiskiem pacjentów i lekarzy.

Przykładem braku współpracy jest odrzucenie zaproszenia na odbywający się aktualnie w Krakowie Światowy Kongres Lekarzy Polonijnych. Boli nas także fakt, że minister zdrowia właśnie dziś, w czasie trwania tak istotnego spotkania środowiska lekarskiego kieruje swoje apele do mediów, zamiast rozmawiać z lekarzami bezpośrednio. Medialne działania ministra zdrowia nie dość, że usiłują ukrywać brak efektów reformowania ochrony zdrowia, to podważają zaufanie do zawodu lekarza i tworzą zagrożenie dla poczucia bezpieczeństwa chorych. Pacjenci i lekarze jednoczą się w staraniach o utrzymanie wzajemnego zaufania i chcą działać wspólnie, by naprawiać polską ochronę zdrowia. Nie można tego nie zauważać! To pacjentom i lekarzom najbardziej zależy na podjęciu pilnych działań naprawiających system i na eliminowaniu niepożądanych zdarzeń.

Naczelna Rada Lekarska podkreśla, że środowisko lekarskie dostrzega, wyjaśnia i piętnuje niewłaściwe postępowanie lekarzy. Wszystkim zależy na dogłębnym zbadaniu pojawiających się nieprawidłowości oraz błędów, a także na nieuchronności kary za przewinienia.

Apelujemy do premiera, bo apele do ministra zdrowia nie spotkały się z odzewem. Warunki leczenia wielokrotnie uwłaczają godności zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Długie oczekiwanie na wizytę lekarską czy karetkę pogotowia, niedostateczna liczba lekarzy, wszechobecna biurokracja w przychodni i szpitalu, to efekty niewłaściwie prowadzonej polityki zdrowotnej. W zderzeniu z takimi problemami lekarz i pacjent są w równym stopniu ofiarami tej sytuacji. Pacjent chce być właściwie leczony - lekarz chce móc właściwie leczyć. Stanowczo zapewniamy jednak, że mimo tylu trudności, jakie na co dzień musimy pokonywać, aby dobrze i skutecznie wykonywać swój zawód oraz utrzymywać zaufanie pacjentów, nie przechodzimy obojętnie obok przypadków, które narażają nasze posłannictwo na utratę zaufania. Każdy z nas zdecydował się zostać lekarzem po to, by ratować ludzkie zdrowie i życie, by pomagać w cierpieniu, dawać chorym nadzieję i siłę do walki z chorobą. Każdego z nas boli i dotyka, gdy tej walki nie można wygrać, gdy nasza wiedza i doświadczenie przegrywają z czynnikami, na które nie mamy wpływu.

Samorząd lekarzy i lekarzy dentystów zawsze wspierał każdą konstruktywną inicjatywę zmierzającą do poprawy sytuacji w ochronie zdrowia. Wyrażamy nadzieję, że wspólny głos pacjentów i lekarzy zostanie usłyszany i zapoczątkuje prawdziwą poprawę ochrony zdrowia, na której na pewno zależy nam wszystkim."
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.