Premiera pierwszej polskiej mobilnej aplikacji udarowej

Udostępnij:
Podczas konferencji Stop Udarom! zaprezentowano stworzoną przez Fundację Udaru Mózgu pierwszą w Polsce mobilną aplikację udarową.
- Aplikacja zawiera kompleksowe informacje, od bazy danych z oddziałami neurologicznymi, rehabilitacyjnymi, zakładami opiekuńczo-leczniczymi, po poradnie logopedyczne. Lista podzielona jest na województwa i miasta. Specjalna aplikacja pozwala na lokalizację danej placówki na mapie – mówił Adam Singer z FUM. Można znaleźć też informacje o objawach udaru mózgu i leczeniu. Chętni mogą przeprowadzić testy sprawdzające wiedzę o chorobie i poziom ryzyka udaru mózgu.
Premiera aplikacji przeznaczana na smartfony i tablety z systemem operacyjnym Android, była okazją do opowiedzenia o innowacjach w leczeniu udaru mózgu, czynnikach zmniejszających ryzyko udaru oraz sprzyjających jego wystąpieniu.
Dr Jacek Rożniecki akcentował, że osoby aktywne fizycznie trenują naczynia, a więc dbają o mózg. - Aktywność fizyczna poprawia mikro- i makrokrążenie mózgowe oraz integralność ściany naczyń. Ponadto spowalnia pogarszanie się funkcji poznawczych mózgu i wzmaga plastyczność synapsys nerwowych – wymieniał dr Różniecki. Dodał, że o skłonności do udaru w 53 proc. decyduje styl życia, w 16 proc. czynniki genetyczne, 10 proc. opieka zdrowotna i 21 proc. środowisko fizyczne. Przyznał też, często pacjenci zbyt późno trafiają do lekarza, w tak ważnym pierwszym etapie udaru mózgu. - Związane jest to z niską świadomością dotyczącą objawów udaru. Najczęściej jest to osłabienie ręki lub nogi, czasem wykrzywiona twarz, zaburzenia mowy, czucia, podwójne widzenie. Jeżeli ktoś z rodziny widzi takie objawy u bliskiej osoby, nie ma na co czekać, trzeba natychmiast wezwać pogotowie. W pierwszych minutach, jeżeli mózg nie jest dokrwiony, dokonuje się jego dewastacja. Jeżeli pacjent trafi do szpitala w tzw. oknie terapeutycznym – tj. maksymalnie 4,5 godziny od momentu wystąpienia pierwszych objawów, do momentu zastosowania odpowiedniego leczenia, można odwrócić niekorzystną kaskadę zjawisk, udrażniając naczynie, które zostało nagle zamknięte – mówił dr Jacek Rożniecki. Ku przestrodze poinformował, że co osiem minut mieszkaniec Polski doznaje udaru mózgu.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.