Naczelna Izba Lekarska

Prezes NRL zaapelował o większe nakłady na zdrowie

Udostępnij:

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął decyzję o obniżeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Na reakcję prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasza Jankowskiego nie trzeba było długo czekać. – Rządzący muszą pilnie zapewnić odpowiednie nakłady na ochronę zdrowia, w szczególności natychmiast wskazać źródła finansowania zapewniające bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów – zaapelował.

4 kwietnia w Sejmie za obniżeniem składki zdrowotnej zagłosowało 213 posłów, przeciw było 190, a 25 wstrzymało się od głosu.

Samorząd lekarski o niższej składce

Wkrótce po głosowaniu na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej pojawił się komunikat. 

– W związku z podjętą w dniu dzisiejszym przez Sejm RP polityczną decyzją dotyczącą obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców Naczelna Izba Lekarska domaga się od rządzących pilnego zapewnienia odpowiednich nakładów na ochronę zdrowia, w szczególności natychmiastowego wskazania źródeł finansowania zapewniających bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów i prawidłowe funkcjonowanie systemu – ocenił prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.

Zdaniem prezesa Jankowskiego obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, w kontekście już istniejących niedoborów finansowych w systemie opieki zdrowotnej, może znacząco wpłynąć na jakość i dostępność usług medycznych.

Jak wskazał prezes NRL, samorząd lekarski już wcześniej wyraził stanowczy sprzeciw wobec tej decyzji i apelował o zwiększenie puli środków publicznych przeznaczonych na finansowanie ochrony zdrowia.

– W stanowisku z 21 marca 2025 r. prezydium NRL zwróciło się do decydentów o odpowiedzialne podejście do finansowania ochrony zdrowia, wskazując, że to oni powinni znaleźć sposób na uzupełnienie ewentualnych luk finansowych. Nakłady powinny rosnąć, a nie maleć – przypomniał prezes.

Łukasz Jankowski – w obliczu zbliżających się wyborów – zwrócił uwagę na szkodliwe dla ochrony zdrowia działania polityków, którzy, choć deklarują troskę o system, w praktyce podejmują decyzje, które prowadzą do jego osłabienia.

– Zmniejszenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców może przynieść długofalowe negatywne skutki, a sami przedsiębiorcy również odczują konsekwencje tych ograniczeń w momencie, gdy staną się pacjentami. W związku z tym apeluję o zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia, co jest kluczowe dla zapewnienia odpowiedniej opieki medycznej dla wszystkich obywateli – podkreślił. 

Przeczytaj także: „Zmiany w składce zdrowotnej? Tak, ale dla rolników”„A konfederaci nie chcieli niższych podatków...”„Głosowała za obniżką składki zdrowotnej – jak to wytłumaczyła?” i „Liberalny populizm a zdrowie”.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.