Prezydent Komorowski podpisał ustawę transgraniczną

Udostępnij:
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o tzw. leczeniu transgranicznym. Nowelizacja wprowadza do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 marca 2011 r. w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej.
Dotyczy ona zapewnienia realizacji swobody przepływu usług w sferze opieki zdrowotnej na terytorium UE poprzez stworzenie możliwości korzystania ze świadczeń zdrowotnych w innym państwie członkowskim UE oraz możliwości uzyskania przez pacjenta zwrotu kosztów takich świadczeń od publicznego systemu ubezpieczenia zdrowotnego, któremu on podlega.

Prawo zwrotu od NFZ poniesionych kosztów świadczenia opieki zdrowotnej – świadczenia gwarantowanego, uzyskanego w innym państwie Unii Europejskiej będzie przysługiwało za świadczenia, co do którego uprzednio było wydane skierowanie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (lub wykonującego zawód w innym niż Polska państwie członkowskim UE).

Podstawę zwrotu stanowi rachunek wystawiony przez zagraniczny podmiot, który udzielił świadczenia. Zwrot kosztów jest dokonywany w wysokości odpowiadającej kwocie finansowania stosowanego w rozliczeniach NFZ w ramach umów ze świadczeniodawcami. Zwrot obejmuje także koszty leków, wyrobów medycznych zakupionych w innym kraju UE na podstawie polskiej recepty wystawionej przez uprawnioną osobę albo lekarza wykonującego zawód w innym państwie członkowskim UE. Wnioski o zwrot kosztów rozpatruje dyrektor właściwego miejscowo oddziału wojewódzkiego NFZ .Od jego decyzji przysługuje odwołanie do prezesa NFZ.

Przypomnijmy, że dyrektywa zaczęła obowiązywać 25 października ubiegłego roku. Polska jednak z opóźnieniem przygotowała projekt wdrażającej ją ustawy. Do sejmu trafił dopiero w kwietniu 2014 r., zaś 10 października sejm przyjął poprawki senatu.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.