Prof. Cezary Szczylik: System grantów pozwala na rozwój biologii molekularnej

Udostępnij:
Pracują nad komórkami macierzystymi nowotworów. Badają, w jaki sposób sygnał do proliferacji przebiega w obrębie komórki, testują, które geny mają znaczenie w jego przekazywaniu. Wreszcie pytają: dlaczego komórki nowotworowe posiadają tajemnicę nieśmiertelności i czy istnieją takie, którym tę cechę można nadać lub ją wyłączyć. Mowa o NEXT GENERATION - młodych naukowcach prezentujących wyniki swoich badań na rozpoczętym dziś w Poznaniu Kongresie Współczesnej Onkologii.
Next Generation to naczelne hasło tegorocznej, piątej edycji tego wydarzenia. - Chcemy udostępnić podium kongresu młodym, aby przedstawili własne osiągnięcia oraz wyniki badań zespołów. Zobaczmy, co poza skuteczną edukacją dzieje się w „prawdziwej” polskiej nauce – to wiedzą młodzi - zapowiadali przed rozpoczęciem sesji przewodniczący Komitetu Naukowego Kongresu dr hab. Maria Litwiniuk oraz prof. dr hab. Andrzej Mackiewicz.

W kongresie, który potrwa do soboty, bierze udział prawie trzysta osób. Poszczególne wykłady są obrazem tego, co się dzieje w polskich laboratoriach i placówkach badawczych. Pokazują, w jakim kierunku zmierzają prace wyjaśniające procesy powstawania nowotworów i poszukujące sposobów na ich powstrzymanie.

- Tych tematów charakterystycznych dla współczesnej onkologii i biologii molekularnej jest bardzo wiele. Cieszy mnie tak ogromna różnorodność poruszanych zagadnień przez młodych naukowców. To tylko dowód na to, że istnieje wiele ośrodków w Polsce, które prowadzą badania na bardzo wysokim, międzynarodowym poziomie. To, co nie zawsze udaje się w onkologii klinicznej, tutaj działa. System grantów instytucji rządowych pozwala młodym ludziom zdobywać pieniądze na realizację swoich pomysłów w biologii molekularnej. Sygnał dla środowiska jest budujący: wreszcie w onkologii zaczyna się coś fantastycznego dziać! – mówił dziś portalowi Termedii moderator jednej z sesji, prof. Cezary Szczylik, kierownik Kliniki Onkologii Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Obrony Narodowej, Wojskowego Instytutu Medycznego.

Niestety, jak podkreślali w Poznaniu naukowcy, statystyki są bezwzględne. Co czwarty Polak prawdopodobnie zachoruje na raka. Pocieszający jest fakt, że dziś lekarze są znacznie potężniejszymi przeciwnikami niż jeszcze parę lat temu.

- Potrafimy tę łamigłówkę powoli rozszyfrowywać, a już niedługo będziemy z pewnością mogli mówić o wielkim przełomie w onkologii - zwłaszcza dzięki Human Cancer Genome Project, w którym sekwencjonowane są wszystkie rodzaje nowotworów. To pozwoli nam uzyskać znaczną przewagę nad zabójcą numer jeden współczesnej cywilizacji - twierdzi prof. Szczylik.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.