GCZD

Prof. Janusz Bohosiewicz odznaczony za zasługi dla województwa śląskiego

Udostępnij:

Znakomity chirurg dziecięcy prof. Janusz Bohosiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii dziecięcej, otrzyma 22 listopada podczas sympozjum naukowo-szkoleniowego Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Około 100 chirurgów z Polski i zagranicy spotka się 22 i 23 listopada w Chorzowie podczas sympozjum naukowo-szkoleniowego. Wydarzenie połączone będzie z wręczeniem Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego, które otrzymają prof. Janusz Bohosiewicz oraz Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka.

Prof. dr hab. n med. Janusz Bohosiewicz całe swoje życie zawodowe poświęcił chirurgii dziecięcej. Pod kierunkiem nestora chirurgii dziecięcej prof. Zbigniewa Tadeńskiego zdobył specjalizację z chirurgii dziecięcej, a w 1986 roku objął stanowisko kierownika Kliniki Chirurgii Dziecięcej Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach.

W 2000 roku stworzył od podstaw Klinikę Chirurgii Dziecięcej w nowo otwartym Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach i kierował nią do przejścia na emeryturę w 2015 roku. Tytuł profesora otrzymał w 2001. Od 2015 roku pełni funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie chirurgii dziecięcej.

Prof. Janusz Bohosiewicz wykształcił wielu chirurgów dziecięcych, którzy są obecnie kierownikami klinik i ordynatorami oddziałów chirurgii dziecięcej na Śląsku. Był promotorem 13 rozpraw doktorskich oraz opiekunem 3 habilitacji. Jego główne zainteresowania zawodowe to chirurgia noworodka i leczenie wad dolnego odcinka przewodu pokarmowego. W 1997 roku jako pierwszy chirurg w kraju wykonał małoinwazyjną operację klatki lejkowatej metodą Nussa. Metoda ta w tej chwili jest rozpowszechniana w kraju i na świecie. Stworzył zespół terapii płodu ze specjalnym ukierunkowaniem na leczenie wewątrzmaciczne przepukliny oponowo-rdzeniowej. W 2005 roku jako pierwszy w Europie, wraz zespołem ginekologicznym, wykonał pionierską operację plastyki przepukliny oponowo-rdzeniowej.

W 2017 roku otrzymał wraz z prof. Anitą Olejek i prof. Tomaszem Koszutskim nagrodę Marka Śląska. Przez wiele lat był przewodniczącym Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych, a w latach 2005–2009 pełnił funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych. Otrzymał wiele odznaczeń państwowych i resortowych, m. in. Złoty Krzyż Zasługi i Medal Komisji Edukacji Narodowej. Będąc na emeryturze, pełnił funkcję rektora w Wyższej Szkole Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej.

Jest autorem lub współautorem 120 prac opublikowanych w recenzowanych czasopismach medycznych.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.