Prof. Krzysztof Książek laureatem Nagrody im. Tomasza Jakuba Michalskiego.

Udostępnij:
Dr hab. Krzysztof Książek, profesor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu został tegorocznym laureatem Nagrody im. Tomasza Jakuba Michalskiego za odkrycie przyczyn przerzutów raka do jamy brzusznej. Nagroda jest przyznawana młodym naukowcom, których badania przyczyniają się do zwalczania raka.
Prof. Krzysztof Książek, kierownik Pracowni Gerontologii przy Katedrze i Zakładzie Patofizjologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, autor 49 prac naukowych, wielokrotnie nagradzany za wyniki prac badawczych, otrzymał też nominację w konkursie "Popularyzator Nauki 2012" organizowanym przez serwis Nauka w Polsce i PAP.

- Punktem wyjścia do naszych badań była obserwacja, że zachorowalność na raka znacznie rośnie z wiekiem. Był rok 2000, gdy postanowiliśmy sprawdzić, czy istnieje molekularny związek między starzeniem się i chorobą nowotworową. Skoncentrowałem się na nowotworach, które dają przerzuty do jamy brzusznej, raku trzustki, okrężnicy, ale przede wszystkim raku jajnika. Zaczęliśmy od badań mających na celu poznanie tzw. komórek mezotelialnych, tworzących główną warstwę komórek w jamie brzusznej. Stwierdziliśmy, że gromadzą się tam właśnie stare komórki mezotelialne. Podczas dalszych badań wykazaliśmy, że komórki te mają wiele cech promujących przerzuty nowotworów. Opisanie tych cech zajęło nam około 9 lat. Później sprawdziliśmy na modelach komórkowych, że stare komórki mezotelialne pobudzają podziały komórek nowotworowych, ich przyklejanie i penetrowanie w głąb tkanki. Teraz prowadzimy już badania na zwierzętach, podczas których próbujemy między innymi zahamować rozwój w starych komórkach cech promujących nowotwór - powiedział Dziennikowi Łódzkiemu o badaniach, za które otrzymał nagrodę.


Była to już 13. edycja nagrody przyznawanej przez Fundację im. Tomasza J. Michalskiego przy Oddziale Polskiej Akademii Nauk w Łodzi. Patron fundacji był chemikiem i utalentowanym literatem. Zmarł na raka w 1997 roku w wieku 46 lat. Celem Fundacji Tomasza J. Michalskiego jest promowanie, wspieranie i nagradzanie najwybitniejszych młodych pracowników nauki, których badania przyczyniają się do zwalczania raka. Cel ten fundacja realizuje m.in. poprzez przyznawanie nagrody naukowej.

- Każda nagroda jest tyle warta, ile warci są jej laureaci - powiedział podczas tegorocznej gali wręczenia nagrody prof. Aleksander Welfe, prezes Oddziału PAN w Łodzi.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.