Projekt ustawy o POZ wraca do komisji

Udostępnij:
Nie poszło o rolę pielęgniarek, tylko o brak kadr lekarskich. Projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej wrócił pod obrady sejmowej komisji zdrowia.
- Szef resortu zdrowia podkreślał, że zgodnie z projektem, pacjentem zajmie się zespół złożony z lekarza POZ, pielęgniarki i położnej. Koordynatorem opieki będzie lekarz. Minister Radziwiłł dodał, że zmienią się zasady finansowania podstawowej opieki zdrowotnej – podaje IAR.

Oprócz stawki kapitacyjnej, na każdego pacjenta lekarze otrzymają tak zwany budżet powierzony, przeznaczony na zorganizowanie opieki koordynowanej. Oznacza to, że środki, które lekarz dostanie na badania dodatkowe pacjentów, będą musiały być wydane na ten cel. Lekarz nie będzie mógł ich zaoszczędzić i zatrzymać dla siebie, gdyby ich nie wykorzystał.

Dodatkowo resort chce wprowadzić sposoby finansowania powiązane z jakością i efektami opieki. Na przykład w takich chorobach, jak cukrzyca typu drugiego są wskaźniki, którymi można się posłużyć, aby ocenić, na ile skutecznie działa zespół podstawowej opieki zdrowotnej - wyjaśnił minister.

Wprowadzenie zmian w podstawowej opiece zdrowotnej ma być poprzedzone pilotażem
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.