Przełom w leczeniu otyłości?

Udostępnij:
Amerykańscy naukowcy zidentyfikowali mechanizm w genach odpowiedzialny za gromadzenie lub spalanie tłuszczu. Wstępne badania przeprowadzone na wyizolowanych komórkach i myszach dają zachęcające wyniki. Czy to przełom w leczeniu otyłości?
Jak podaje "Gazeta Wyborcza" powołując się na autorów pracy w England Journal of Medicine, to czy ktoś jest otyły, czy szczupły zależy od indywidualnych predyspozycji genetycznych. Uczeni z MIT i Harvardu znaleźli miejsce w ludzkim genomie, którego ekspresja decyduje o tym, czy górę biorą spalające energię komórki brązowego tłuszczu, czy magazynujące ją komórki tłuszczu białego.

Manolis Kellis i prof. Melina Claussnitzer z Harvardu doszli do wniosku, że główny genetyczny "kontroler" procesów związanych z gromadzeniem tłuszczu znajduje się w komórkach dających początek komórkom tłuszczowym - adipocytom. Po kolejnych badaniach, w których porównywano konkretne regiony w materiale genetycznym adipocytów, naukowcy stwierdzili, że kluczowa jest aktywacja genów IRX3 oraz IRX5.

"Oba kontrolują termogenezę, w której energia jest uwalniana w postaci ciepła, a nie magazynowana w tłuszczu" - piszą uczeni, cytowani przez gazetę.

Termogeneza może być "podkręcona" przez ćwiczenia, dietę czy zimno. Uczeni odkryli jednak, że gdy aktywowane są geny IRX3 i IRX5, jest ona wyłączana - w "kontrolnym" regionie genomu podmieniane są zasady budujące nukleotyd. Cytozyna jest zamieniana na tyminę.

Jak informuje Wyborcza, prof. Claussnitzer odwróciła więc proces podmiany zasad i wymieniła tyminę na cytozynę. Wyłączyła w ten sposób geny IRX3 i IRX5, przywracając prawidłową termogenezę i blokując gromadzenie się tłuszczu. Manipulacje te przeprowadzono nie tylko na wyizolowanych komórkach, ale również w organizmach myszy, które dzięki temu chudły - nawet gdy karmiono je wysokokalorycznym pokarmem.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.